Zase po roce projekt Příběhy bezpráví

12.11.2019 08:34

"S žáky objevujeme s někdy kruté příběhy z nedávné minulosti, které by neměly být zapomenuty."

Česká společnost má za sebou desítky let života v diktaturách, a navzdory této zkušenosti jako by se z ní vytrácelo vědomí, že současná svoboda není samozřejmá, že je třeba ji chránit. Právě proto vznikl v roce 2005 projekt Příběhy bezpráví, který žákům a studentům tuto dobu nesvobody přibližuje. Projekt organizuje Jeden svět na školách, jeden z vzdělávacích programů organizace Člověk v tísni. Školám poskytuje dokumentární i hrané filmy a další materiály vhodné k výuce dějepisu a halvně moderních dějin. Na stovkách škol v celé republice pořádá JSNŠ filmové projekce a besedy s pamětníky, historiky a filmaři. Nabízíme tak žákům možnost setkat se s pamětníky totalitního bezpráví. V letošním roce již počtrnácté navštívil naši školu pan Jaromír Sojan z Havlíčkova Brodu, který letos na jaře oslavil 90. narozeniny! Spolu s ním k nám zavítal ještě pan Jiří Fanta, který žije na staku nedaleko Golčova Jeníkova. Je zajímavé, že oba zažili na vlastní kůži komunistické bezpráví, ale ani jeden z nich to nevystavuje na odiv, nezanevřeli na život ani lidi. Naopak, ve svém věku rádi jezdí mezi mladé lidi a besedují s nimi. Martina Brychtová