Ve třetí a čtvrté třídě jsme četli jinak

18.03.2019 15:44

Protože březen je Měsícem knihy, vyzkoušeli si žáci 3. a 4. ročníku na vlastní kůži číst jinak. V Krajské knihovně Vysočiny v Havlíčkově Brodě se seznámili se vznikem Braillova písma. Tento druh písma vytvořil Louis Braill v Paříži ve svých patnácti letech poté, co v dětství přišel o zrak. Písmo pro nevidomé funguje na principu plastických bodů, které slepý čtenář vnímá hmatem. A přesně tento úkol čekal i naše žáky. S klapkami na očích poznávali hmatem obrázky zvířat a zkoušeli přečíst i některá písmena. Sestavovali jednotlivá písmena svého jména na dřevěných otočných špalíčcích, které jsou určeny jako pomůcky pro nevidomé děti. Na závěr si prolistovali známou knihu A. Lindgrenové Děti z Bullerbynu. Tato kniha pro nevidomé čtenáře však obsahovala tři opravdu velké svazky listů vyražené Braillovým písmem. Ovšem bez obrázků. Děti práce velice zaujala a bavila. Shodly se na tom, že je přece jenom mnohem snadnější číst tak, jak jsme zvyklí, a nevidomí to mají v životě podstatně těžší.