Svatomartinský průvod světýlek

27.11.2019 05:56

      11. listopadu, tedy přesně v den svátku svatého Martina, uspořádali žáci devátého ročníku svatomartinskou slavnost. Již v pátek 8. listopadu vyráběli se všemi spolužáky z nižších ročníků svatomartinské lucerničky. Nezapomněli ani na děti z předškolního oddělení mateřské školy. Lucerničky s koníkem, podkovou a hvězdičkou se dětem povedly a všichni se moc těšili, že po víkendu s nimi půjdou oslavit tradiční svátek.

     Pondělní ráno nás přivítalo krásným mrazivým počasím, sluníčko vítalo do nového týdne.  Deváťáci zapálili všem dětem svíčky v nachystaných lucerničkách a před vchodem do školy šesťáci zahájili program malé slavnosti písní Už Martin na bílém koni, už zase přijíždí k nám….. Pavel z devítky seznámil přítomné s legendou o světci a průvod světýlek se vypravil na kopec ke kostelu, kde u vstupní brány čekal svatý Martin. Po scénce o tom, jak to s tím Martinem vlastně bylo, dostaly všechny děti perníkové podkovičky  pro štěstí. Mohly si je sníst anebo se rozdělit se svým kamarádem tak, jak jim vyprávěla legenda. Po návratu ke škole obdaroval svatý Martin všechny účastníky průvodu napečenými svatomartinskými rohlíčky. Ježečci z mateřské školy zakončili naše putování svatomartinskou písní a básní. Všichni se odebrali zpět do školy, kde si ještě o svatém Martinovi povídali. Deváťáci po velké přestávce zavítali také k nejmenším dětem do školky, kde jim sehráli scénku o Martinovi a obdarovali je perníčky a rohlíčky.

     Svatý Martin, ačkoli by měl přinést sněhovou nadílku, přiváží každoročně spíše nádechy vánoční nálady. Na bílé radovánky si ale děti budou muset ještě počkat.  Poděkování patří deváťákům za organizaci malé slavnosti.

                                                                                                          Blanka Zvolánková