Soutěžíme v matematice!!!

23.05.2019 17:39

     V letošním školním roce se žáci naší školy zapojili do tradičních matematických soutěží Matematický klokan a Pythagoriáda, aby si mohli ověřit, že umí své matematické dovednosti využít i v praktických úlohách a úkolech. Tím, že soutěže v hodinách matematiky řešíme, snažíme se podpořit děti, které rády řeší nejen běžné slovní úlohy, ale také ty logické. Objevitelská radost, možnost sdílení řešení s ostatními, případně nalezení dalších postupů, ale i smíření se s neúspěchem, když to nevyjde, to vše děti významně posouvá vpřed.
     Do soutěže Matematický klokan se letos zapojilo 89 žáků, kteří během 60 minut řešili úlohy v kategoriích  Cvrček (2.–3. ročník), Klokánek (4.–5. ročník), Benjamín (6.-7. ročník), a Kadet (8.-9. ročník).  Úlohy jsou řazeny podle obtížnosti za 3, 4 a 5 bodů, vybírá se z 5 možností (správná odpověď je vždy jen jedna), za nezodpovězenou úlohu je 0 bodů a za nesprávnou odpověď se odčítá 1 bod. Což přináší další důležité rozhodování, na kolik jsem si svou odpovědí jistý, risknu to, nebo raději nechám úlohu bez řešení..

    A kdo jsou naši nejúspěšnější řešitelé?

2. ročník: Barbora Veselá, Samuel Vácha a Adriana Čermáková

3. ročník: Daniel Antl, Eliška Blažková, Aneta Klimešová

4. ročník: Eliška Tonarová, Klára Bruknerová, Václav Kubát, Daniel Lehotský, Petr Veselý

5. ročník: Kateřina Balcarová, Šimon Steklač, Tereza Holcmanová

6. ročník: Hana Vencová, Markéta Ehrlerová, Hana Minaříková

7. ročník: Matyáš Sláma, Matěj Bohuslav, Lucie Hájková

8. ročník: Daniel Kalenda, Josef Stehno, Karolína Hiblbauerová

9. ročník: Denisa Bruknerová, Ivana Ehrlerová, Nela Bartušková

„Super klokanem“ letošního ročníku se stala Denisa Bruknerová z devítky. Blahopřejeme!!!

     Pythagoriáda je matematická soutěž pro žáky pátých až osmých tříd základních škola odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Každé zadání obsahuje patnáct příkladů na prostorovou představivost a logické uvažování. Aby řešitel byl úspěšný, musí mít 10 a více bodů. Ze školních kol mohou žáci postoupit do okresních, a následně až do krajských kol. Při této soutěži se nepoužívají tabulky ani kalkulačky.

     Mezi nejúspěšnější „Borovské Pythagory“ patří Kateřina Balcarová z pětky, Markéta Ehrlerová ze šestky, Jan Zvolánek ze sedmičky a Daniel Kalenda z osmičky. Všichni čtyři nás pojedou příští týden reprezentovat do Havlíčkova Brodu na okresní kolo. Držíme Vám pěstičky!!!

     Jako poděkování obdrželi vítězové soutěží diplom, malou pozornost a lízátko, které náleželo i všem zúčastněným soutěžícím.

                                                                                                                                                                                                          
Blanka Zvolánková