Setkání s Michaelem Žantovským

16.11.2018 15:34

„Já si myslím, že to musí být hodně chytrý pán," řekla jedna z žákyň naší školy, když skončilo setkání s Michaelem Žantovským, současným ředitelem Knihovny Václava Havla. My starší si ho pamatujeme jako tiskového mluvčího prvního polistopadového prezidenta, někdo si ho spojí s překlady knih Woodyho Allena nebo Normana Mailera, mnozí ho viděli v televizi na záběrech ze Spojených států, Izraele či Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, když v těchto zemích působil jako velvyslanec a diplomat.
Jak vlastně k setkání borovských žáků s panem Žantovským došlo? Naše škola se v loňském roce zapojila do projektu Číst Havla, poslala na facebookové stránky Knihovny Václava Havla i záběry z tohoto projektu, a tak jsme se dostali do databáze škol, které si zasloužily v rámci nového projektu Václav Havel tady a teď překvapivý dárek - besedu s Michaelem Žantovským, jenž nám přiblížil svoje životní osudy, zodpověděl několik otázek a přidal navíc velkou krabici plnou knih, fotografií či nahrávek spojených s postavou Václava Havla. Když hned v úvodu Žantovský přiznal, že v Borové byl již možná před 50 lety se svým otcem, a dodal, že je obdivovatelem Karla Havlíčka, bylo to překvapení i pro nás. Žáci 7.-9. třídy byli tak svědky příjemného rozhovoru, který skvěle v místním muzeu vedl Jakub Janáček. Jediné, co nás všechny mrzelo, bylo rozhodnutí pana Žantovského a jeho managera Pavla Hájka, Ph. D., ukončit slibně se rozvíjející besedu a spěchat na další setkání do Třebíče.

L. Havlíková