Romantismus není jen romantika

31.05.2019 17:22

Vzdělávací program o romantismu jako uměleckém směru konce 18. a především 19. století - no to by měla být pořádná nuda! Divadélko pro školy z Hradce Králové, resp. jeho dva představitelé - Vojtěch Líkař a Alexander Andrejs - však během 60 minut řekli, ukázali i zahráli vše podstatné z tohoto období - představili nám Goethovo dílo Utrpení mladého Werthera, Puškinova Evžena Oněgina, zazněla jména V. Huga, G. G. Byrona, E. A. Poa či J. Vrchlického a samozřejmě i ukázky z jejich děl. Herci nezapomněli ani na českého představitele zmiňovaného uměleckého směru, tedy na Karla Hynka Máchu. A navíc přidali vtipné komentáře či scénky, do rozhovorů a ukázek zapojili i naše žáky - Pavla se stala Lottou, Robin sehrál studánku, Jana poskytla trpícímu Quasimodovi vodu ze svých dlaní, Kuba ho však nejprve přivedl na pranýř, pro Lídu byly určeny verše Máchova Máje nebo Havrana od E. A. Poa, my všichni jsme pak varovali osanzenstvo Karlštejna, že na hradě je žena.

Takže se z obávaného nudného představení stalo příjemná hodina plná informací i zábavy. Kéž by si všichni účastníci tohoto vystoupení zapamatovali jména či postavy literární klasiky, tedy romantismu ve světové či české literatuře.

 

L. Havlíková