Ponožková výzva

24.03.2021 13:25

Žáci 5 ročníku se skvěle zhostili Ponožkové výzvy 2021. V rámci výuky přírodovědy se seznámili s příběhem dvojice sourozenců, z nichž jeden trpí Downovým syndromem. Páťáci se nafotili  v různých situacích s různými ponožkami, vznikla koláž, kterou jsme uveřejnili na sociálních sítích.                                                                                                                                             

Co je Ponožková výzva?                                                                                                            

PonozkovaVyzva se každoročně koná 21. března a spojuje se se Světovým dnem Downova syndromu. V tento den se na znamení oslavy lidské jedinečnosti nosí dvě různé ponožky. Výzva je určena všem, kteří chtějí projevit solidaritu a podpořit lidi s Downovým syndromem a jejich rodiny. Zároveň rozšiřuje povědomí o tom, že lidská individualita dělá svět hezčí, pestřejší, zajímavější a inspirující. Stačí, když si 21. března obléknete dvě různé ponožky,
vyfotíte se a nasdílíte fotku na svých sociálních sítích s hashtagem #PonozkovaVyzva.                                                                                                                      Proč ponožky?                                                                                                                                           

Rozdílné ponožky se staly symbolem Světového dne Downova syndromu, protože chromozom má tvar ponožky.
Datum 21.3 je také symbolické, protože lidé s Downovým syndromem mají o jeden 21. chromozom více. Mají tři místo dvou. Genetická porucha se odborně nazývá trizomie 21. chromozomu.