O borovském vodníkovi

21.05.2019 18:33

... se četlo u rybníka, dokonce s opravdovým vodníkem Hlubinou, s jeho vodnickou Laděnkou a pozdější láskou Vendulkou. Využili jsme krásného prostředí a dobrého zázemí na Trojháčku a sešli jsme se s malými předškoláky při čtení borovské pověsti právě zde. Děti z MŠ stopovaly sedmáky, kteří za sebou při cestě do Kopanin nechávali barevné pentle a zelené šipky, úkoly i vodníkovská stanoviště - poznej druhy ryb, uvaž správnou vodníkovskou mašličku, víš, jak šetřit vodou a chránit přírodu, co vše je kolem nás modré, zelené, červené ap. a na jaké písmenko daná věc začíná. Pověst jsme samozřejmě přečetli a tak trochu i zahráli, Honza B. s Matyášem nechali předškoláky potěžkat pořádný podběrák a všichni si zkusili zalovit jím v rybníku. Sedmáci zase díky knize o řemeslech, kterou vzala paní učitelka Janáčková, už budou vědět, kdo to byl stárek, mládek či prášek. Písnička s tancováním a následnou honičkou parádně a zvesela zakončila naše předposlední setkání s místními pověstmi. A přestože v pondělí pršelo jak z konve, nám při této akci v úterý dokonce zasviitlo i sluníčko.

 

L. Havlíková

 

PS: Každý ze sedmáků měl nějaký úkol, aby vše proběhlo v pořádku. Chválím!
"Medaili za zásluhy" uděluji tímto Honzovi Burianovi - 1) měl skvělý vodníkovský kostým, 2) klobouk půjčil i své Laděnce, 3) navíc přinesl dřevo na podpal i 4) nůž na krájení špekáčků, 5) zajistil zapůjčení podběráku a pak 6) trpělivě dětem pomáhal, aby nezahučely po hlavě i s podběrákem do rybníka.