Na vlastní kůži

18.09.2017 08:21

Díky Sociálním službám Havlíčkův Brod šesťáci už vědí: jak poznat mince podle hmatu nebo jak není lehké nalít vodu do hrnku, když je člověk nevidomý. Další zkušeností byla nelehká jízda na vozíku pro nemocné nebo invalidy. Anetka si na vlastní kůži zkusila, jaké to je být starý - dostala těžkou vestu, tzv. gerontooblek, dále závaží na ruce a na nohy, zabarvené brýle a k tomu úkol - sejít a vyjít schody - a byla to pořádná dřina! Matěj, Honza Z. a Dana si zkusili i přenos z jedné židle na druhou, tak jak jsou přenášeni nemocní lidé. Vlastníma rukama jsme se pokoušeli zachránit resuscitací život člověka. Matyáš a Dana bojovali s psychickými poruchami, statečně odolávali našeptávání hlasů. Nejlepší asi byly tzv. opilecké brýle - museli jsme s nimi absolvovat vytyčenou trasu a přelít vodu z jednoho kelímku do druhého. Také nás postavili před vysoký "jako" vařič a "jako "stůl", kde nahoře stál hrnek s čajem či hrnec s pořádně horkým gulášem. No a asi takhle se musí cítit malé dítě, které to chce samozřejmě všechno ochutnat. A k popálení je jen krůček.

Prostě jsme si 13. 9. na vlastní kůži zkusili být starý, nemocný, malý či opilý.

šesťáci a L. Havlíková