III. ročník soutěže v odborných technických dovednostech

16.10.2018 05:45

     VOŠ, OA a SOU technické v Chotěboři pořádají v těchto dnech III. ročník soutěže v odborných praktických dovednostech, která je určena pro žáky osmých a devátých tříd.  Do soutěže zaměřené na manuální praktické dovednosti, obecné praktické znalosti a práci s počítačem  se přihlásilo dvacet základních škol z okolí Chotěboře, Havlíčkova Brodu a Hlinska. Naši osmáci a deváťáci se rozdělili do pěti týmů, vybrali si jednu z následujících oblastí a během 240 minut absolvovali teoretickou i praktickou přípravu na splnění daných úkolů:

1. STROJÍRENSTVÍ – Pepa, Lída, Anička a Kája pracovali ve strojírenské dílně, vyráběli kovovou krabičku a s podporou počítače virtuálně svařovali.

2. ZPRACOVÁNÍ DŘEVA – David, Lukáš, Jenda a Štěpán ručně opracovávali dřevo, zvládli vyrobit pěkný dřevěný stojánek na ubrousky se svým jménem a programovali na počítači řízeném CNC routeru

3. ELEKTROTECHNIKA – Denisa, Katka, Klárka a Dan navštívili elektrotechnickou dílnu a jejich soutěžním úkolem byla výroba zkoušečky.

4. INFORMATIKA, AUTOMATIZACE A ROBOTIZACE – Radim, Pavel, Dan a Roman usedli do počítačové dílny, zabývali se programováním, výsledkem jejich práce byla soutěžní sestava školního robota Chepíka (cvičil, tančil, posiloval,....).

5. EKONOMIKA, TRH PRÁCE, MARKETING – Jana, Kristýna, Ivana, Pavla a Honza byli pomocníky svým spolužákům v daných skupinách, ekonomicky zpracovávali všechny výrobky ( stanovení ceny, výrobní list, reklamní letáčky), fotili postupy výroby.

     Domů jsme si kromě nových zážitků a zkušeností přivezli podklady pro zpracování reportáže z celého dopoledne, úkolem osmáků a deváťáků je během jednoho týdne  vytvořit prezentaci k celé soutěži. Hodnocení žáků bylo velmi pozitivní, i přes počáteční obavy všichni pracovali perfektně, učitelé i mistři odborného výcviku byli spokojeni a jenom chválili. Zjistili jsme, že chotěbořský „chepík“ není školou jen pro slabé žáky, ale je to škola s perfektním odborným vybavením učeben, laboratoří, dílen a není tedy divu, že studenti dosahují v technických oborech výborných výsledků.

                                                                                                                    Blanka Zvolánková, Marek Kotrč