DĚTI ČTOU DĚTEM - O poustevníkovi

23.10.2018 18:27

Tu pověst znají místní dobře. I třída Rybiček už byla s příběhem seznámena, když od sedmáků znovu slyšela příběh o studánce v Pasíčkách a poustevníku Ondřejovi. A tak jsme je v naší třídě trochu potrápili některými slovy, jež v pověsti zazněly - žíně, šat, plachost nebo například báň kostela. Poté jsme zkusili tichou poštou poslat od studánky z jednoho rohu třídy k poustevníkovi, který stál v opačném rohu, slovo či větu z pověsti. Nutno přiznat, že se nám to ne vždy podařilo: někteří špatně vyslovují, jiní tvrdili, že opravdu nic neslyší ... no prostě jsme se dost nasmáli. A pak už se malí předškoláci rozešli ke čtyřem stanovištím, aby splnili úkoly a získali čtyři obrázky na připravené kartičky. Sedmáci si z modré látky udělali studánku, do ní vnořili polystyrénové rybičky a děti z MŠ musely rybičky chytit háčkem na prutu. Druhý úkol se vztahoval k lesu, kde také poustevník přebýval - předškoláci poznávali zvířata, a navíc je museli zařadit k domácím či lesním. Třetí stanoviště bylo zkouškou paměti - Lucka s Danou totiž nakreslily pexeso k naší pověsti. Poslední úkol byl zaměřený na koordinaci - budoucí prvňáci přenášeli na lžičce jídlo poustevníkovi, ale ještěže šlo o míček, který na zemi pouze poskakoval - být to skutečné jídlo, asi by se často ocitlo na zemi v prachu. Nakonec ale všichni úkol splnili, sedmáci zvládli přípravu celé vyučovací hodiny a předškoláci poslouchali, poznávali, mluvili, soustředili se a doufáme, že se i dobře bavili.

 

L. Havlíková