České nebe a výběrové řízení na nové členy

29.10.2018 19:18

Když začátkem září přinesla paní ředitelka deváťákům text divadelního představení České nebe, zdál se termín plánovaného vystoupení - 28. 10. - jako šibeniční. Deváťáci, zkušení divadelní matadoři, se však s rychlými dialogovými výměnami vyrovnali skvěle a v den oslav 100. výročí Československé republiky předvedli v zaplněné sokolovně parádní představení. Roli sv. Václava s ledovým klidem zvládala Denisa Bruknerová, praotec Čech, Anička Blažková, vždy svými "uzemňujícími" poznámkami obecenstvo zaručeně rozesmál. Celé představení táhnul skvělý Lukáš Balcar, neboli Jan Ámos Komenský, kterého výborně doplňovala v přesvědčivém kostýmu Nela Bartušková jako mistr Jan Hus. Toho zase trochu sirkami škádlil rázný Karel Havlíček Borovský, tedy Kristýna Smejkalová. Všichni si určitě zapamatovali Kláru Kadlecovou jako babičku, ať už přesvědčovala praotce Čecha nebo Komenského ke společnému životu, nebo si od podlahy zatancovala. Jana Hájková v roli Miroslava Tyrše si získala v nebi patřičný respekt a stačila jí k tomu jen píšťalka. A generál Radecký? Ten byl v podání Lídy Bencové natolik přesvědčivý, že nebeskou komisi málem opravdu zrušil. Ještěže sv. Václav nakonec zavelel: ,,Radecký, marš ven!" A protože Cimrman o jeden hlas neprošel, mohl se objevit Tomáš Garrigue Masaryk - Radim Solnička. Příchodem této postavy však začala druhá, čistě "školní" verze českého nebe, kam totiž právě Masaryk a kněžna Libuše (Katka Luňáčková) zvali různé osobnosti českých dějin. A tak se na scéně postupně objevoval Přemysl Oráč (David Kučera), sv. Vít (Pavel Neubauer), sv. Anežka a sv. Ludmila (Aneta Jiráková, Dana Zelenková), Marie Terezie (Anna Solničková), Karel IV. (Dan Hájek), Magdalena Dobromila Rettigová (Ivana Ehrlerová), Božena Němcová (Pavla Andresová), Ema Destinnová (Lucie Holcmanová), Miloš Forman (Sam Sláma), Emil Zátopek (Jan Málek), Jarmila Kratochvílová (Lucie Hájková), Martina Sáblíková (Karolína Hiblbauerová), Tomáš Rosický (Jan Burian), Věra Čáslavská (Leontýna Ondrejková), Tomáš Baťa (Josef Stehno), Karel Čapek (Štěpán Kubát), Jaroslav Seifert (Dan Kalenda), Václav Havel (Matyáš Sláma), Werich, Voskovec i Ježek (Roman Baláž, Ríša Lipavský, Jakub Žák), Hanzelka a Zikmund (Jan Zvolánek, Matěj Bohuslav), Rafael Kubelík (Jan Kubát), Otto Wichterle (Jakub Žák) a bezejmenný legionář (Tomáš Benc).

Děkujeme paní ředitelce Martině Brychtové, která mezi jednáními se stavebním dozorem a školními povinnostmi našla čas na divadelní zkoušky. Deváťáci, byli jste skvělí! Poděkování patří i všem, kteří si jako noví členové českého nebe připravovali kostýmy, tedy žákům 7. a 8. třídy, učitelům i rodičům.

 

L. Havlíková