Čert a Káča v Národním divadle

22.04.2018 18:11

Skvělé letní počasí, sváteční oblečení, krásné prostředí Národního divadla, první setkání s operou, nezdravé jídlo v tak oblíbeném KFC, zajímavé informace - to vše byla sobotní výprava 22 žáků do Prahy. A teď trochu podrobněji: v 10 hodin ráno byl v Praze ještě příjemný chládek, odpoledne však skutečné léto, přestože bylo teprve 21. dubna. V 11 hodin jsme už seděli v Národním divadle na opeře Antonína Dvořáka Čert a Káča - skvělé kulisy vytvořené Adolfem Bornem, pestrobarevné a přitom ladící kostýmy, rychlý spád, děj prokládaný tanečními vstupy, vtipné pojetí, tak by se daly asi shrnout dojmy nás dospělých. Děti většinou jen lakonicky zhodnotily: jo, bylo to dobrý, líbilo se mi to. Představení trvalo 2 hodiny 45 minut, dvě dvacetiminutové přestávky po každém dějství byly přesně načasované - jednu z nich jsme využili stoupáním směrem vzhůru - až na střechu ND k trojspřežím, tu druhou jsme naopak sešli do podzemí a prohlédli si některé ze základních kamenů. Po cestě z divadla zbyl čas tak akorát na to, aby se výletníci posilnili a něco dozvěděli o Národní třídě, pomníčku studentů Palacha a Zajíce, soše sv. Václava, patronech české země, Národním muzeu a tzv. Pečkárně. Historii ND jsme už měli v malíčku. A my, učitelé, doufáme, že účastníkům této výpravy zůstanou v paměti příjemné vzpomínky a dojem, že opera není nic hrozivě nezáživného a nepochopitelného.

 

L. Havlíková