Blíží se výročí sametové revoluce

11.10.2019 20:17

Zanedlouho uplyne 30 let od zahájení sametové revoluce, která spustila mnoho změn v naší zemi. Po listopadu 1989 se vracela zpět domů spousta lidí, kteří z různých důvodů opouštěli komunistické Československo. Jedním z nich je i Borovák (stále se tak cítí i po 37 letech, i když mu v roce 1993 odebrali české občanství) František Plíhal, který "utekl" z  Československa v červenci 1982 a trvale se usadil ve Švýcarsku, odkud stále přijíždí několikrát do roka za svou maminkou Jaroslavou Plíhalovou. S úsměvem říká, že sem přijíždí jako cizinec. V průběhu dvou hodin velice zajímavě a poutavě vyprávěl osmákům a deváťákům o svém životě, o tom, jaké byly důvody jeho odchodu, co všechno tomu předcházelo, jakým způsobem přejížděli hranice poté, co dostali s manželkou vízum na dovolenou do Francie, jak nakonec v cizině, konkrétně ve Švýcarsku, začínali nový život nebo jaký byl později za osm let příjezd a návrat do Československa. Několikrát a opakovaně apeloval na žáky, jak je důležité ovládat cizí jazyky, a dokládal to na své rodině - s dětmi, které se narodily už ve Švýcarsku, mluví česky a německy, se svojí druhou manželkou portugalsky, protože pochází z Brazílie, se svojí snachou anglicky, protože ta pochází z Thajska. Celé dvě hodiny se debatovalo a diskutovalo, padaly různé typy otázek. Závěr vyzněl zcela jasně a srozumitelně - doma je ovšem František Plíhal už ve Švýcarsku.

Martina Brychtová