Berlínská invaze

25.04.2019 06:42

23 žáků a 20 dospělých dobylo 23. a 24. dubna Berlín!

Ale předtím jsme ještě navštívili míšeňskou porcelánku - obdivovali jsme v jednotlivých dílnách šikovnost místních pracovníků, následně v muzeu porcelánu pak krásu jednotlivých výrobků. Všichni si doma zkontrolujeme, zda známý míšeňský cibulový vzor na našich hrníčkách, mísách, talířích apod. je označen dvěma zkříženými meči, a jestli ne, pak víme, že máme padělek. Procházka kolem Albrechtsburgu, mohutného hradu i dómu, stejně jako krátká procházka krásnou Míšní proběhly v poklidu a pak už "hurá na Berlín!".

Okružní jízdou s krátkými zastávkami jsme se seznámili se složitými německými názvy, takže jsme viděli Braniborskou bránu, památník židovského holocaustu, checkpoint Charlie, zbytky berlínské zdi nebo např. moderní Postupimské náměstí se Sony Centrem. Druhý den však byl mnohem náročnější: ranní procházka moderní skleněnou kopulí Reichstagu, pak od impozantní Braniburské brány ulicí Unter den Linden až k televizní věži. Výtahem jsme doslova vylétli do výšky 203 metrů, zorientovali se a zopakovali jsme si pojmy jako těhotná ústřice, zlatá Elsa, párátko, cukřenka, pračka - ne není to chyba tisku - opravdu tak obyvatelé Berlína říkají jednotlivým památkám - Dům světových kultur, vítězný sloup, dvě moderní stavby u Gedächtniskirche a budova s kancelářemi Angely Merkel. Následně jsme se přesunuli k berlínskému dómu a k řece Sprévě, nasedli na loďku a za hodinu příjemné projížďky viděli impozantní ostrov muzeí, moderní kanceláře spolkového sněmu, místo, kde bydlí spolkový prezident, starobylé i moderní mosty, Nikolaiviertel atd. Na závěr v pohodě ještě ochutnat currywurst, místní kávu, zmrzlinu, koupit něco na památku sobě či těm, kteří nemohli nebo zaváhali a nevydali se s námi. Hlásíme tedy, že berlínská invaze byla úspěšná, Berlín jsme dobyli:))

L. Havlíková