1. stupeň v přírodovědném centru v Havlíčkově Brodě

20.10.2019 22:28

V pátek 18. 10. navštívili žáci 2., 3., 4., 5. ročníku nové přírodovědné centrum na Základní škole Nuselská v Havlíčkově Brodě. Jde o jediné zřízení tohoto typu v Kraji Vysočina. Do 4. patra jsme vyjeli po skupinkách výtahem. Ve střešních prostorách se nachází planetárium a univerzální učebna přírodních věd s 2D a 3D projekcí. Centrum tvoří i střešní zahrada včetně skleníku a observatoř s mobilním dalekohledem s možností pozorování oblohy.  2. a 3. ročník navštívil planetárium a čtvrťáci a páťáci usedli do přírodovědné učebny, nasadili 3D brýle a ponořili se to nádherného světa přírody. Zhlédli přírodovědný film z dílny BBC – Pidiobři, který pojednával o přípravě dvou malých savců na zimní období. Projekce byla tak úžasná, že někteří žáci zavírali oči před predátory nebo se snažili chytit do ruky ve filmu poletující sněhové vločky. V planetáriu jsme se proletěli vesmírem, navštívili planety, prohlédli si noční oblohu, měsíc, letící komety i padající hvězdy. Noční obloha vzbuzovala  v dětech radostné nadšení a údiv. Bylo to nádherné představení.                                                                                                                                                  Planetárium nebo projekci může navštívit i veřejnost. Připravuje se rezervační systém, přes který se bude moci na připravované programy přihlásit kdokoli. Přihlášení na vybraný typ programu je nutné, protože kapacita obou sálů je omezena. Návštěva bude ale určitě stát za to.                                                                                                                                                                               Vlasta Slámová, Dana Neubauerová