Ježečci navštívili moštárnu v Havlíčkově Borové

Co nejvíce toho vidět na vlastní oči a slyšet na vlastní uši - tomu se říká prožitkové učení. A ono to opravdu funguje. V pátek 20. září si Ježečci pod dohledem zkušeného zahrádkáře pana Karla Sobotky prohlédli borovskou moštárnu a měli možnost vidět celý proces moštování ovoce. Se zájmem a zvědavostí poslouchali výklad pana Sobotky a přitom ho bedlivě sledovali při práci - vymývání, drcení i lisování. Odměna za jejich pozornost byla sladká. S radostí si s panem Sobotkou připili čerstvě vylisovaným moštem. Moc děkujeme panu Sobotkovi za zajímavý zážitek, protože co děti naplno prožijí, to už většinou nezapomenou.

 

Co nám vyrostlo na zahrádce

 

Zahájili jsme další ročník projektu Babičko, dědečku, čti nám a vyprávěj

Z návštěv babiček a dědečků v naší školce měly děti vždy radost. Kdo by si rád neposlechl, jak to bylo dříve, jaké byly hračky a jak se doma vyprávěly pohádky a příběhy babiček a dědečků. Proto jsme se rozhodli v příjemných setkáních  dále pokračovat. Jako první jsme ve školce přivítali p. Bohuslavu Sobotkovou, která ochotně přijala naše pozvání. Mezi dětmi se jí líbilo a vyprávěla jim o svém dětství, ikdyž do školky nikdy nechodila. Před odpoledním odpočinkem přečetla pohádku "Liška, zajíc a kohout". Děkujeme za ochotu a čas strávený s dětmi.

 

Ovoce a zelenina - to je zdraví, to je síla

Prohlubovat si znalosti o ovoci a zelenině a snažit se je vnímat všemi smysly - to byl náš celotýdenní úkol. Ježečci si přinesli do třídy mnoho druhů ovoce i zeleniny a tak nám nic nebránilo v tom, abychom si všechno pořádně prohlédli, ohmatali (je to hladké nebo hrubé, měkké nebo tvrdé ...?), ochutnali (je to sladké, kyselé, pálivé...?), ale i očichali (jablíčko určitě voní jinak než cibule nebo česnek). Byla to zábava a přitom jsme se toho hodně naučili. Na vycházkách jsme sbírali jablíčka, u Hájků na políčku jsme si vykopali brambory a zkusili vytrhnout řepu a u paní učitelky na zahrádce jsme si vytrhli pár mrkviček. O tom, že ovoce i zelenina jsou opravdu zdravé potraviny, teď už snad nikdo ze třídy nepochybuje.

 

Děti ze školky si užily loutkoherecké představení "Pohádka ze starého mlýna aneb Nebojte se hastrmanů"

V úterý 17. září k nám zavítalo Divadélko pro školy z Hradce Králové se svým loutkohereckým představením na motivy klasických pohádek o vodnících "Pohádka ze starého mlýna aneb Nebojte se hastrmanů". Hned v úvodu se děti podrobně seznámily s touto záhadnou zelenou pohádkovou postavičkou, s jejími vlastnostmi i zálibami. Potom už herci rozehráli krásnou pohádku o mlynáři jeho dcerce Aničce, vodníkovi a jeho synkovi Žabíkovi. Také o tom, co všechno si dva tvrdohlaví sousedé z cechu vodnického a mlynářského dovedou vzájemně provádět za lumpárny. Nechyběly ani komické situace, ztřeštěná honička, písničky a překvapení. Nakonec, tak jak to má ve správné pohádce být, všechno dobře dopadlo. Vodník s mlynářem se smířili a Anička s Žabíkem chystali svatbu.

 

Broučci pomáhali s podzimní výzdobou

Za pár dní přivítáme první podzimní den a tak jsme se rozhodli, že si naaranžujeme truhlíky do oken. Broučci si nejdříve pořádně prohlédli, jak vypadají dýně, jeřabiny, kukuřice, borovicové šišky a potom se společně s p. učitelkou pustili do zdobení truhlíků. Zužitkovali jsme všechny komponenty a výsledek společného úsilí můžete vidět ve fotogalerii. 

 

Broučci poznávají jména kamarádů a značky 

Každé ráno jsme se v komunitním kruhu zdravili a oslovovali jménem. V pátek už nikdo nepotřeboval nápovědu, aby mohl pozdravit a pohladit kamaráda po pravici. Celý týden jsme hráli hry, abychom si procvičili jména kamarádů a také naše značky. Je to skvělé, protože každý svoji značku pozná. Poznáte také nakreslenou značku vašeho dítka na nástěnce v šatně? V naší třídě jsme si tento týden vytvořili dvě nová pravidla. První je srdíčkové: máme se rádi, pomáháme si a chováme se k druhým pěkně. A druhé pravidlo je uklízecí - po hře děti dávají hračky na jejich místo. Jak jsme si hráli a kreslili se můžete podívat ve fotogalerii. 

 

První společné chvíle ve třídě BROUČKŮ

2. září naše školka opět ožila hlaholem a radostí ze shledání s kamarády po dlouhých prázdninách. Ve třídě mladších dětí, kterou jsme pojmenovali BROUČCI, se hned první den sešlo všech 21 dětí. Přivítali jsme 5 nových děvčat a 3 chlapce. I přes počáteční smutek z odloučení od rodičů vše zvládají dobře a s pomocí starších kamarádů a p. učitelek se pomalu seznamují s novým prostředím, s hračkami, učí se společně svačit a obědvat, vodit se s kamarádem za ruku při vycházkách a pro některé je novinkou i odpolední odpočinek na lehátku v naší nové ložnici. První den školního roku přišel děti i p. učitelky pozdravit pan starosta.  Máme před sebou celý rok poctivé práce a všichni uděláme maximum pro to, aby byly děti ve školce v Pivovarské i na Náměstí v ZŠ šťastné a spokojené.

 

Třída Ježečků má svého maskota

Maminky dětí z naší školky jsou velmi nápadité a šikovné. Krásného maňáska - ježečka nám uháčkovala maminka Dominička Čapka paní Romana Čapková spolu se svojí maminkou. Děti z něj měly velikou radost a hned jsme mu všichni společně vymýšleli jméno. Nápadů bylo hodně, ale nakonec jsme se shodli na Bodlinkovi. "Tak milý Bodlinko, ať se ti u nás ve třídě líbí."

 

První den školního roku 2019/2020 ve třídě Ježečků

Dnes bylo pro Ježečky všechno "nové" a všechno "poprvé". Poprvé jsme se společně sešli v naší nové třídě a přivítali se se dvěma novými kamarády, kteří nastoupili k nám do školky. Vyprávěli jsme si o zážitcích z prázdnin, seznámili jsme se s vybavením třídy a prošli jsme si celou budovu ZŠ. Na chodbách jsme potkávali usměvavé paní učitelky, jednoho pana učitele, paní účetní, paní uklízečku a pana školníka. Do třídy nás přišla pozdravit i paní ředitelka s panem starostou. Nově jsme svačili a obědvali ve školní jídelně a nově jsme také po obědě přecházeli na spaní do mateřské školky. Byl to hektický den plný nových zážitků, které musí vstřebat nejen děti, ale i paní učitelka. Nejlepší na tom všem však bylo, že jsme se rozcházeli s úsměvem a příslibem, že už se těšíme, co nám přinesou příští dny.

 
 

Mateřská škola má novou třídu pro předškoláky v budově ZŠ

Nebyla to žádná legrace, ale veškeré úsilí vynaložené na vytvoření nové třídy a zbudování sociálního zázemí a šatny se zúročilo. Vznikla pěkná třída, kterou jsme postupně vybavily dětským nábytkem, pomůckami a hračkami převezenými ze školky. Z počátku to vypadalo, že se nám všechno do nové třídy ani nevejde, ale když se podíváte do fotogalerie, můžete samy posoudit, jak se nám to podařilo.

 

Nový školní rok začíná

Nový školní rok 2019/2020 nám ve školce přinesl tři velké změny. První změnou bylo přemístění třídy předškoláků z kapacitních důvodů z budovy MŠ do budovy ZŠ, kde vznikla nová, pěkná a prostorná třída. Druhou změnou bylo vybudování dětské ložnice s 25 lehátky z uvolněné třídy předškoláků. A třetí změna je odchod paní učitelky Šárky Janáčkové na mateřskou dovolenou. Jako zástup za paní učitelku Šárku nastoupila do naší školičky paní učitelka Hana Malá. Opět tedy máme dvě třídy. Do I. třídy začalo docházet 21 dětí ve věku 2,5 - 4,5 roku a jmenují se Broučci. Do II. třídy nastoupilo 19 dětí ve věku 4,5 - 6 let a ti se jmenují  Ježečci. Všem dětem přejeme, ať se jim v naší školce dobře daří celý rok a nejen v září.