Aktuality

Ve školce naděloval Ježíšek

 

Rybičky navštívily Muzeum Vysočiny v Havlíčkově Brodě

V pondělí se třída Rybiček vypravila linkovým autobusem do Havlíčkova Brodu. V Muzeu Vysočiny nás čekal program Zdobení vánočních perníčků a vyprávění o Vánocích. Poleva na zdobení byla přichystána v sáčcích a tak se děti po krátkém vyprávění pustily do práce. Každý si po svém nazdobil 2 perníčky. V další části programu jsme zhlédli příběh o narození Ježíška ve stínovém divadle, ze kterého byly Rybičky nadšené. V bytě K. H. Borovského jsme posvačili a všechno řádně prohlédli a prozkoumali. Nakonec  jsme se vydali na prohlídku sklepních prostor Muzea. Zbytek času nás zavedl k vánočnímu stromu a betlému na brodském náměstí a celé dopoledne jsme zakončili krátkým posezením v cukrárně U Hrušků. Pondělní výlet přinesl Rybičkám určitě spoustu nových předvánočních zážitků.

 

Předvánoční pohoda při zdobení stromečků ve třídách

 

Trpaslíci i Rybičky pekli vánoční cukroví

Vánoce se kvapem blíží a v naší školce se naplno pracuje. O tom, že pečení cukroví dá mnoho práce, se přesvědčily všechny děti, když se pustily do tvoření vanilkových rohlíčků  a mačkání těsta do formiček na pracny. Trpaslíci i Rybičky se pustili do díla s vervou a už se těší, až voňavé rohlíčky a pracny nabídnou svým blízkým při vánočních besídkách. Jak se nám vše podařilo můžete, vidět ve fotogalerii.

 

Užili jsme si mikulášskou nadílku

Příchod Mikuláše a čertů je vždy provázen radostí, ale také strachem a obavami. I letos všechny děti ve školce s napětím čekaly, co se bude dít. Ve středu 5. prosince nás vyzvedli 2 čerti s andílkem a společně jsme se vydali na cestu. Ve škole bylo pěkně rušno a nás čekala návštěva pekla. Čerti byli navzdory hříšníkům hodní a poté, co si pěkně zatancovali při zpěvu Trpaslíků a Rybiček, nás propustili do nebe. Pan Mikuláš s andílkem nás vlídně přivítali a dětem vše vynahradili nadílkou a naši malí hrdinové slíbili, že budou opravdu, ale opravdu hodní. Pěknou mikulášskou nadílku dětem do školky napekla i paní Čapková, maminka Dominika. Její perníkoví Mikulášci a čertíci neměli chybu. Moc jí děkujeme.

 

Těšili jsme se na příchod Mikuláše a čertů

Celý týden zněly z obou tříd naší školičky rozverné básničky a písničky na mikulášské a čertovské náměty. Děti pilně pracovaly, tvořily a také řádily, jako čerti v pekle.

 

Děti ze školky rozsvěcely VÁNOČNÍ STROM

V podvečer první adventní neděle děti z naší školky vystupovaly na borovském náměstí při rozsvěcení vánočního stromu. Program, který si pečlivě připravily se jim povedl na jedničku a všichni diváci je odměňovali úsměvem i potleskem. Ani déšť a náledí nic nezměnily na vánoční atmosféře, která na náměstí vládla a radost dětí z rozzářeného stromečku to jenom potvrdila.

 

Do školky přišly Barbory

V naší školce se snažíme ctít všechny tradice. K dávné tradici bezesporu patří i příchod svaté Barbory a my jsme si pozvali hned dvě. Nejdříve nám metlou zaťukaly na okna a poté se ve dveřích objevily postavy celé v bílém. To bylo ve třídě ticho. Barbory si s dětmi popovídaly, děti se předvedly s písničkami a na každého čekala nadílka. A protože nikdo není celý rok jenom hodný, v balíčku byla kromě perníku mrkev, štěpinka a brambor. Děkujeme maminkám Haně Tonarové a Lence Nevolové za pěkný zážitek a za čas, který rozdělují mezi všechny děti.

 

Děti čtou dětem

Pověst "O zlém správci Šokrovi" nás zavedla do Železných Horek na místo, kde se dodnes říká na Vyplatilce. I když se Rybičky s touto pověstí již setkaly dříve, přesto čtenáře osmáky pozorně poslouchaly. Po přečtení následovaly otázky, díky kterým si děti pověst ještě více přiblížily. Aby měly alespoň povědomí o tom, jak se v dobách poddanství pracovalo na panských dvorech, osmáci připravili některé ruční nářadí, které Rybičky pojmenovaly a vyzkoušely si, jak se pracovalo s lopatou, rýčem nebo s hráběmi. A jak se říká, to nejlepší nakonec, Lucka Hájková zadávala úkoly na interaktivní tabuli. Všichni předškoláci se okamžitě hlásili a s nadšením plnili vše, co se na tabuli ukázalo.

 

Setkání dětí ze školky se Sněhurkou a sedmi trpaslíky

Na pátek 30. listopadu se všechny děti ze školky moc těšily. Zavítal k nám totiž ochotnický spolek JenTak Havlíčkova Borová s loutkovým představením Sněhurka a sedm trpaslíků. Děti pozorně sledovaly po celou dobu pohádky. Při každém zatažením opony byly jako na trní co bude na scéně jiného a čekaly, jak to se Sněhurkou nakonec dopadne. Na závěr si děti mohly prohlédnout všechny loutky a zkusit si, jaké je to loutky ovládat a vodit. Loutkové sekci ochotnického spolku JenTak moc děkujeme, že k nám do školky přišly zahrát tak krásnou pohádku.

 

Čertovská výtvarná dílnička ve třídě Trpaslíků

Při společném výtvarném tvoření rodičů s dětmi na čertovský námět jsme se sešli ve čtvrtek 29. listopadu. A že byla atmosféra opravdu tvořivá, o tom vás bez dlouhých řečí přesvědčí fotky v naší fotogalerii. Vyrobenými čertíky jsme si nejprve vyzdobili šatnu ve školce, ale děti si je samozřejmě chtěly odnést domů. Tak si je hned druhý den pyšně a s radostí odnášely.

 
 

Babičko, dědečku, čti nám a vyprávěj ...

V listopadu jsme v naší školce třikrát přivítali hosty, kteří se přišli s dětmi podělit o své vzpomínky a vyprávěli jim zážitky z dětství. 7. listopadu to byli manželé Blanka a Ladislav Jeřábkovi z Přibyslavi, prarodiče Tobiáška Jeřábka. Moc pěkně si s dětmi povídali a paní Jeřábková nakonec uspávala děti pohádkou Dlouhý, Široký a Bystrozraký. V úterý 13. listopadu četla dětem před spaním pohádku Hrnečku, vař! paní Blanka Kubátová z Jitkova, babička Vanesky Čermákové. Paní Kubátová je moc šikovná cukrářka, a tak přinesla dětem dárek v podobě krásné, voňavé, vlastoručně vyrobené, perníkové chaloupky. Posledním listopadovým hostem byl pan Miloš Půža z Přibyslavi, dědeček druhé Vanesky Čermákové (máme totiž ve školce, ve třídě Trpaslíků, dvě holčičky s úplně stejným jménem i příjmením). Ten vyprávěl dětem o tom, jak se těšil do I. třídy ZŠ a přečetl jim pohádku O Budulínkovi. Všem hostům děkujeme za čas, který nám věnovali.

 
 

Děti ze školky "uspávaly broučky"

Podzim se pomalu chýlí ke svému konci a brzy převezme vládu nad přírodou zima. Dny se rychle krátí a to je ten správný čas na naše tradiční "uspávání broučků". I letos se ve čtvrtek 22. listopadu po setmění vypravily děti ze školky v doprovodu svých rodičů, prarodičů a sourozenců na večerní dobrodružnou cestu. Šel nás celý průvod. Vždyť se nás celkem sešlo 85. Natěšené děti s lampionky a lucerničkami hledaly rozsvícená světýlka, která je neomylně vedla ulicemi našeho městyse až na hřiště u vodárny. Tam už na všechny čekal zářící domeček vyřezaný z velké dýně. Děti se u dýňového domečku symbolicky rozloučily s podzimem pásmem písniček a básniček. Celí prokřehlí, ale spokojeni z dobře vykonané práce - uspání broučků, jsme se rozcházeli domů.

 

 

Zahájení projektu "Od hlavy až k patě"

Ve třídě Rybiček jsme se rozhodli, že budeme pečlivěji a podrobněji dále zkoumat lidské tělo. Žáci VIII. ročníku s p. učitelkou Žákovou nám ochotně slíbili spolupráci a tak jsme zahájili celoroční projekt "Od hlavy až k patě". Ve středu 21. listopadu se osmáci na jednu vyučovací hodinu proměnili  v učitele biologie a hravou formou vedli Rybičky k bližšímu poznávání lidské kostry a lebky. Předškoláci svým "učitelům" prodali vše, co doposud věděli a nebylo toho málo. Svoji šikovnost předvedli také při plnění výtvarného úkolu - vykreslit lidský obličej se všemi detaily. Druhé setkání proběhne v lednu a Rybičky už se těší na další tajemství ukrytá v lidském těle.

 


Rybičky poznávají zblízka lidské tělo

O tom, že je lidské tělo velká záhada, se přesvědčily Rybičky na vlastní oči. Pojmenovat části těla je pro předškoláky celkem jednoduché, ale, co naše těla ukrývají uvnitř? Výbornou názornou pomůckou nám byla kostra, kterou děti společně složily a tak jsme si vyprávěli o tom, jaké máme v těle kosti, k čemu nám slouží, ale také jsme nahlédli do míst, kde se ukrývá srdce, plíce, žaludek a další důležité orgány. Rybičky dobře ví, že k tomu, aby naše tělo správně fungovalo, musíme dodržovat určité zásady - cvičit, pobývat na čerstvém vzduchu, zdravě se stravovat a hodně pít. Všechny činnosti, které se vážou k lidskému tělu Rybičky moc bavily a my budeme dále rozšiřovat poznatky a vědomosti o lidském těle v projektu "Od hlavy až k patě", který zahájíme společně s žáky VIII. ročníku ZŠ ve středu 21. listopadu.

 

Nemocnice pro medvídky s paní doktorkou Lenkou Nevolovou

Na pátek 16. listopadu se děti ze třídy Trpaslíků moc těšily. Věděly, že k nim přijde na návštěvu maminka Filípka, paní doktorka Lenka Nevolová. Každý si do školky přinesl svého oblíbeného plyšáčka a hra na nemocnici pro medvídky mohla začít. I paní doktorka si přinesla svého medvídka a ukazovala na něm, ale i na dětech, některá běžná vyšetření, která často ani trošičku nebolí (nahlédnutí do úst, poslech srdíčka nebo dýchání, měření teploty, vyšetření očí, nosu, uší...). Děti samy si mohly vše také vyzkoušet. Pod jejím vedením děti velice šikovně ošetřily a obvázaly svému plyšákovi zraněnou nožičku a do zadečku mu píchly injekci. Paní doktorka touto hrou a milým přístupem k dětem směřovala k jedinému cíli. Snažila se překonat obavy dětí z lékařů, ošetření, nemocnice a obecně zdravotnického prostředí. Zbavit ty nejmenší strachu z "bílých plášťů"a nenásilně je vést k vědomí, že lékaři jim nechtějí ubližovat, ale pomáhat. Děkujeme paní Nevolové za pěkný zážitek.

 
 

Trpaslíci se učili poznávat svoje tělo a pečovat o své zdraví

Kde mají hlavu, krk, ruce, nohy, bříško a záda to všichni Trpaslíci dobře věděli. Ale s pojmy rameno, loket, pata, stehno, lýtko...to už někteří měli potíže. Tentokrát jsme se zaměřili na poznávání viditelných částí lidského těla a vyprávěli jsme si o tom, k čemu nám vlastně slouží. Tělo Matyáška Fialy jsme si "popsali" od hlavy až k patě a perfektně jsme si přitom pohráli a zadováděli. Celý týden jsme mluvili o tom, jak je důležité dodržování základních hygienických pravidel, umývání rukou, čištění zoubků, správné a včasné používání kapesníku, sprchování - otužování, přiměřené oblékání, pobyt na čerstvém vzduchu, aktivní pohyb, zdravá výživa, ochrana před úrazy ... A víte, že umývání rukou je vlastně malá věda! Žabička Anička (Červená) všem Trpaslíkům názorně předvedla, jak si je mají správně a důkladně mýt a utírat. Potom už jsme si "jen hráli" - na lékaře, sestřičky, pacienty. Byla to prima zábava.

 
 

Svatomartinská procházka

V pátek 11. listopadu Trpaslíci i Rybičky přijali pozvání na Svatomartinskou procházku, kterou pečlivě připravili žáci IX. ročníku ZŠ. Na borovském kopci u vstupní brány do kostela nás přivítaly dušičky, dále jsme se setkali se Svatým Martinem a Svatou Kateřinou. Na 4. stanovišti nás vyhlížel Mikuláš s čertem, o kousek dál jsme navštívili Svatého Jesefa s Marií a nakonec Tři krále - Baltazara, Kašpara a Melichara. Dětem ze školky se podařilo na jednotlivých stanovištích splnit všechny úkoly a tak jsme pokračovali v cestě k základní škole, kde se o nás ujal pan učitel Marek Kotrč - všem nalil teplý čaj a nabídnul výborné svatomartinské rohlíčky.

 

Tady bydlím ...

Celých čtrnáct dní se koncem října Trpaslíci seznamovali s naším městysem. V rámci tématického celku "Tady bydlím já" si vyprávěli, prohlíželi a navštěvovali významné budovy a místa v Havlíčkově Borové. Navštívili jsme základní školu, úřad městyse, poštu, obchody a dobře jsme si prohlédli i sochu Karla Havlíčka. Paní Marcela Sobotková nás provedla rodným domem KHB a nevšední zážitek měli Trpaslíci i z návštěvy našeho kostela sv. Víta, kterým nás ochotně provedl tatínek Filípka, pan Josef Nevole. Nezapomněli jsme ani na naše kamarády z Jitkova a ze Slavětína. I o jejich rodných vesnicích jsme si vyprávěli a těšíme se, že je na jaře navštívíme a pěkně si je prohlédneme.

 
 

Zahájili jsme další ročník projektu "Babičko, dědečku, čti nám a vyprávěj"

Začátkem října jsme ve školce zahájili již třetí ročník projektu, jehož cílem je umožnit dětem z mateřské školy pravidelné setkávání se seniory z našeho okolí. Jako vážené hosty si zveme prarodiče dětí, které docházejí do mateřské školky, ale i ty, kteří svá vnoučátka ve školce nemají a přesto projeví zájem se s našimi dětmi setkávat. Senioři obohacují děti svým vyprávěním, vzpomínkami a mnohdy přinesou i fotky ze svých školkových let. Svoji návštěvu ve školce vždy zakončí četbou pohádky před odpoledním odpočinkem dětí. V měsíci říjnu jsme postupně ve školce s radostí přivítali tři hosty. Jako první nám přišla vyprávět a číst ve středu 10. 10. babička Elišky Sobotkové, paní Marie Smejkalová. Pohádka "Boháč a chudák" se dětem moc líbila. Druhým hostem byla babička Tomáška Musila, paní Veronika Musilová, která dětem přečetla pohádku "Popelka". Třetí host k nám přijel z Jitkova a byla to prababička Matyáška Fialy, paní Drahoslava Novotná. Ta děti uspávala pohádkou Čert a Káča. Babičkám moc děkujeme a těšíme se na další čtení.

 
 

Co nám přinesl podzim

Co malým Trpaslíkům přinesl PODZIM? Především mnoho různých přírodnin (kaštany, žaludy, šípky, jeřabiny, šišky, oříšky, barevné listí, suché trávy ...), které sbírali a využívali ke svým hrám, tvoření a rozvíjení fantazie. Čekalo na nás i hodně práce na naší školní zahradě, ale na tu jsme nebyli samy. Pomáhaly nám samozřejmě Rybičky a největší kus práce udělal pan školník. Na podzimní téma jsme cvičili, učili se nové písničky, básničky a také jsme přečetli a poslechli si mnoho pěkných podzimních příběhů (právě dočítáme knihu o ježečkovi Dupálkovi). Prostě PODZIM nás baví!

 

Děti čtou dětem

Máme za sebou 2. čtení a pověst "Poustevníkova studánka". Sedmáci nás v úterý 23. října netrpělivě očekávali v základní škole a jejich perfektní příprava na nás koukala z každého rohu třídy. Vítal nás poustevník Ondřej, který se zlomeným srdcem seděl před svoji poustevnou u průzračné studánky. Ani školka nezůstala pozadu a přivedla s sebou malého poustevníka Patrika v dlouhém šatu (ten mu ušila babička, které moc děkujeme). Rybičky si vyslechly pověst a sedmáci ji ještě jednou zopakovali pomocí záludných otázek. Následovala hra "Na tichou poštu", při které se všichni opravdu bavili a nakonec předškoláci ve skupinkách plnili úkoly, které úzce souvisely s pověstí. Sedmáci si zaslouží obdiv za vzorně vedenou hodinu a už se moc těšíme, čím nás překvapí v listopadu při dalším setkání s pověstí.

 

Toulky podzimní přírodou

Celý měsíc říjen nás při práci ve třídě Rybiček provázel a inspiroval příchod PODZIMU. A ten letošní se opravdu povedl - počasí bylo na jedničku a úroda v přírodě byla obrovská. Děti při každodenních vycházkách sbíraly vše, co by mohly využít pro svoji tvořivou práci - kaštany, žaludy, šípky, jeřabiny, vyhledávaly jehličnaté a listnaté stromy, které se učí i pojmenovat a pokaždé se obohatily novými poznatky o přírodě. Poslední dny jsme především obdivovali krásu barevných listů a v jejich nafoukaných haldách Rybičky pořádně řádily. Nasbírané přírodniny děti postupně zužitkovaly při výtvarných a pracovních činnostech. Nejoblíbenější zábavou předškoláků je kaštanové hraní a sestavování - podzimní strom, který v naší třídě vyrostl, se opravdu povedl. Podílely se na něm všechny Rybičky a vidět ho můžete ve fotogalerii.

 

Slavili jsme Den stromů

Krásné barevné stromy patří neodmyslitelně k podzimu. Listí se barví do žluta, do červena i do oranžova. Plejádu barev doplňují zrající plody jeřabin, švestek, jabloní. Neméně krásné jsou i stromy jehličnaté. Den stromů je svátek, který se slaví po celém světě od poloviny 19. století. V Česku  připadá tento svátek na 20. října. Děti ze třídy Trpaslíků si o stromech vyprávěly celý týden. V pestrém programu nebylo naším úkolem učit malé Trpaslíky poznávat druhy stromů, ale pouze rozeznávat stromy listnaté od jehličnatých a pěknými zážitky vést děti k lásce k přírodě. Zároveň paní učitelky aktivně používaly názvy jednotlivých stromů - smrk, borovice, modřín, dub, buk, bříza, jabloň ... Na vycházkách jsme běhali mezi stromy, každý hledal svůj strom a spousty zábavy jsme si užili při brouzdání v barevném opadaném listí. Týden jsme zakončili návštěvou Lesoparku MUDr. Miloše Sajferta (přírodní památka založená v roce 1973), kterým nás provedl pan Dante Lombardo, a dokonce jsme ochutnali pečené jedlé kaštany posbírané pod nádherně vzrostlým kaštanovníkem setým (lidově jedlým kaštanem), který v pečlivě a s láskou udržovaném Lesoparku také roste.

 
 

Naše Havlíčkova Borová

V našem městysi si každý určitě najde místo, které se mu líbí, je mu blízké nebo místo, kde je mu prostě dobře. Rybičky z naší školky si svoje znalosti o Havlíčkově Borové stále rozšiřují a prohlubují. Pracují s knihami, kde se dozvídají zajímavosti z historie naší obce - původní název, časté požáry, borovská škola, rodák K. H. Borovský. Dobře znají i symboliku znaku Havl. Borové. Nezapomněli jsme ani na naši dominantu - borovský kostel. Ten děti sestavovaly z dřívek a určitě si budou dlouho pamatovat pověst "Kterak v Borové stavěli kostel". A pokud chodíte s dětmi na procházky po Borové, bezpečně vás zavedou k Muzeu K. H. B., ke galerii malíře Filipa T. A. K., ke staré Havlíčkově škole nebo k pomníku našeho rodáka, který stojí na náměstí v naší Havlíčkově Borové.

 

Trpaslíci pouštěli draky

Nastalo pravé podzimní "dračí" počasí - vítr a blankytně modrá sluníčkem prozářená obloha. No prostě ten správný čas na pouštění draků. Trpaslíci si nejdříve ve třídě vyprávěli o tom, jak a z čeho se takový opravdovský drak vyrábí. Také jsme si vyzkoušeli sestavit draka z kaštanů. Tenhle drak sice neumí létat, ale jeho sestavení nám dalo hodně práce a o to větší radost jsme z něj měli. O dracích jsme si zpívali, vykreslovali je na omalovánkách a dokonce jsme si vyrobili každý svého malého papírového dráčka na zapíchnutí do květináčku. Nejvíc jsme si však užívali venku na louce. Naši draci létali na obloze s větrem o závod a trpaslíci měli co dělat, aby je udrželi.

 
 

Věci a předměty, které nás obklopují

Každý den se setkáváme s tolika věcmi a předměty, že bychom je ani nespočítali. A protože ve školce si neustále hrajeme a pracujeme, tak i předškoláci se setkávají od rána do odpoledne se spoustou věcí a předmětů. Některé zkoumají jen tak očima, ale většinu používají hmatem při tvořivých činnostech, nebo při plnění každodenních úkolů. Že jsou děti aktivní a tvořivé, se můžete přesvědčit ve fotogalerii. A pokud se budete dívat pozorně, zjistíte, že se ve třídě Rybiček konala "trakroriáda".

 

Podvečerní vycházka podzimní přírodou

Ani poměrně chladné počasí neodradilo většinu rodičů s dětmi od účasti na podvečerní vycházce podzimní přírodou, která se konala v úterý 2. října. Děti se těšily na vycházku a plnění různých úkolů, které si pro ně a jejich rodiče připravily paní učitelky a pomáhali jim žáci z IX. třídy ZŠ. S chutí si na hřišti u sokolovny zasoutěžily ve skákání v pytli, na překážkové dráze, ve stavění komínů z dřevěných kostek, zaskákaly si "panáka" a proběhly se se stonožkou Božkou. Dále naše cesta vedla k ovčínu. I tady čekaly na děti a rodiče úkoly v podobě poznávání pohádkových a večerníčkových postaviček a správném pojmenování některých druhů ovoce a zeleniny. Posledním úkolem pro rodiče bylo přenést své děti na zádech přes most. Potom už nás čekalo společné opékání špekáčků. Komu zůstalo ještě dost sil, vydal se na cestu přes Peršíkov zpět do Havlíčkovy Borové. Možná tomu nebudete ani věřit, ale na letošní vycházku se vypravilo 89 účastníků.

 
 

Děti ze školky navštívily DÝŇOVÝ SVĚT

I tento rok jsme se s dětmi vydali autobusem do Dýňového světa na statek u Pipků do Nové Vsi u Leštiny. I tento rok, jako rok minulý, s námi jely děti a paní učitelky ze Žižkova Pole. A i tento rok byl zážitek parádní. Děti zde viděly spoustu hospodářských zvířátek jako například: ovečky a jehňátka, holanské zakrslé kozičky a kůzlátka, prasátko, telátko i poníka. Vyřádily se na slámohradu i na slámovém bazénu kde mohly lézt a skákat do sytosti. Procházely bludištěm ze smrkových klád, houpaly se na houpačkách. Z dýniček také postavily krásný traktor s vlekem. A i když dýniček bylo letos méně kvůli velkému suchu, děti si pobyt v dýňovém světě náramně užily.

 

Rybičky se zúčastnily discgolfového turnaje

Ve čtvrtek 27. září se třída Rybiček zúčastnila již tradičního DISCGOLFOVÉHO TURNAJE, který pořádali žáci IX. ročníku Základní školy. Na hřišti u vodárny už nás deváťáci očekávali a po celou dobu se předškolákům naplno věnovali. Všem vysvětlili pravidla, rozdělili do družstev a začalo se hrát. Dětem se dařilo a někteří dosahovali výborných výkonů. Při závěrečném nástupu se vyhlašovali 3 nejlepší hráči - Patrik Doležal, Tomáš Musil a Vojtěch Veselý. To bylo radosti ze získané medaile a diplomu. Ale ani ostatní děti neodešly s prázdnou - čekala je sladká odměna. Do školky se Rybičky vracely s novými sportovními zážitky a za to patří poděkování celé partě deváťáků, byli prostě skvělí!

 

Zahájení dalšího ročníku projektu Děti čtou dětem

Tak se zase scházíme, čteme, posloucháme a hrajeme si. Pro letošní školní rok jsme zvolili borovské pověsti a pověsti z blízkého okolí, které nám budou prezentovat žáci VII. ročníku s třídní učitelkou Lenkou Havlíkovou. Naše první setkání se odehrávalo ve školce, v úterý 25. září. Rybičky si vyslechly v podání sedmáků "KTERAK V BOROVÉ STAVĚLI KOSTEL" a následovala pantomima. Že byli předškoláci velmi pozorní, se ukázalo při otázkovém kvízu. A nakonec si všichni hráli - Rybičky sestavovali čerta z kaštanů a sedmáci měli za úkol postavit z dřívek borovský kostel a vesnické domky (všichni splnili na jedničku). Odchodem sedmáků však hraní ve školce neskončilo. Ve fotogalerii se podívejte, jak děti pokračovaly ve svém vlastním tvoření.

 

Třída Trpaslíků má svého třídního maskota

V úterý 25. září překvapila maminka Dominika Čapka děti ve třídě krásným dárkem. Vyrobila jim třídního maskota - trpaslíka. Všichni ho rázem přijali za svého. A aby nám byl ještě bližší, dali jsme mu jméno Pepík a hned jsme si k němu vymysleli poutavý příběh. Tak teď máme ve třídě starého, hodného, moudrého a trpělivého trpaslíčka Pepíčka, který bude každý den sledovat chování dětí a těšit se z jejich úspěchů. A děti se na oplátku budou snažit, aby ho nezarmoutily zlobením nebo nepěkným chováním.

 

Ovoce a zelenina, to je zdraví, to je síla

S koncem léta přichází do školičky téma ovoce a zelenina. Pro ty nejmladší děti je to super téma na procvičování všech smyslů. Trpaslíci si do třídy přinesli ovoce a zeleninu z domu od maminky. A byly to známé i méně známé druhy. Ve třídě to krásně vonělo a tak jsme si nejen prohlížely, ale také ochutnávaly, ohmatávaly, očichávaly. Prostě poznávaly všemi smysly. Jablíčka a brambory jsme i modelovaly a malovaly. Nechyběly ani ochutnávky různých dobrůtek. Například palačinky se švestkovými povidly, jablečný závin, mošt i bramboráky. A kolik zábavy vykouzlí hra s obyčejnými jablíčky a hruškami? Zkuste to doma také! Stačí si pouze zavázat oči šátkem a ovoce rozeznávat hmatem. Užijete si se svými dětmi vážně spoustu legrace. Ale hlavní je zapamatovat si, že zelenina, ovoce - dává zdraví nejvíce!

 

Co vyroste ze země, voní, chutná příjemně

Letošní úroda naše zahrádky dokonale ozdobila mnoha barvami  a stále bylo co sklízet. Rybičky si  přinášely do školky výpěstky, které jim maminky připravily a tak jsme měli co dělat. Každý kousek ovoce a zeleniny si děti řádně prohlédly a správně pojmenovaly, třídily ovoce a zeleninu a dále jsme se věnovali domácímu zpracování. Šikovní předškoláci si samy mazali chléb s máslem a domácím džemem - jahodovým, meruňkovým a broskvovým, krájeli ovoce a zeleninu na ochutnávku a všichni si připili jablečným moštem z borovské moštárny. Nakonec jsme se pustili do přípravy a vaření dýňové polévky. Ukázalo se , že děti doma v kuchyni pomáhají a ikdyž si někteří myslí, že "tohle" nebudou jíst, záhy zjistí, že je to vlastně velká dobrota.

 

Rybičky poznávají nástroje a nářadí 

Ve třídě Rybiček máme nový dřevěný pracovní stůl - ponk s příslušenstvím. Aby se děti dozvěděly, jak správně a bezpečně zacházet s nářadím, pozvali jsme si pana Františka Nevoleho, kterému je práce se dřevem blízká. Velmi jednoduše a výstižně všem vysvětlil, na co použít jednotlivé nástroje a hlavně upozornil na nebezpečí při nesprávném použití. Rybičky se tak poprvé setkaly se zcela novými pojmy - svěrka, pokosník, nebozez, svěrák nebo imbusový klíč. Určitě si najdeme několik příležitostí, kdy si děti vyzkouší role opravářských profesí.

 

I. třída naší MŠ je plná trpaslíků

TRPASLÍCI - tak se pro letošní školní rok jmenují děti v I. třídě. Je jich tam dohromady 23 (14 děvčat a 9 chlapců) ve věku od 2,5 do 4 let. Citlivým přístupem se snažíme usnadnit novým dětem tak zásadní změnu v jejich životě jako je první odloučení od rodiny. Je toho opravdu hodně, co tak malé děti musí zvládnout. Postupně se osamostatňují, odpoutávají od rodičů a získávají citový vztah k učitelkám, seznamují se s novým prostředím i vrstevníky a sžívají se s režimem dne v MŠ. Slziček pomalu ubývá, zato úsměvů je čím dál více. Naše fotogalerie vás o tom jistě přesvědčí.

 

První společné okamžiky ve třídě RYBIČEK

Po prázdninách kluci, holky, spěchejte do naší školky.......... V pondělí 3. září se ve třídě, kterou jsme pro tento školní rok pojmenovali Rybičky, sešly děti v plném počtu - čtrnáct chlapců a čtyři děvčata. Vyprávěním spousty zážitků jsme se rozloučili s prázdninami a pro děti začíná každodenní školková práce plná her, zábavy, ale také prvních povinností.