Aktuality

Trpaslíci pouštěli draky

 

Věci a předměty, které nás obklopují

Každý den se setkáváme s tolika věcmi a předměty, že bychom je ani nespočítali. A protože ve školce si neustále hrajeme a pracujeme, tak i předškoláci se setkávají od rána do odpoledne se spoustou věcí a předmětů. Některé zkoumají jen tak očima, ale většinu používají hmatem při tvořivých činnostech, nebo při plnění každodenních úkolů. Že jsou děti aktivní a tvořivé, se můžete přesvědčit ve fotogalerii. A pokud se budete dívat pozorně, zjistíte, že se ve třídě Rybiček konala "trakroriáda".

 

Podvečerní vycházka podzimní přírodou

 

Děti ze školky navštívily DÝŇOVÝ SVĚT

I tento rok jsme se s dětmi vydali autobudem do Dýňového světa na statek u Pipků do Nové Vsi u Leštiny. I tento rok, jako rok minulý, s námi jely děti a paní učitelky ze Žižkova Pole. A i tento rok byl zážitek parádní. Děti zde viděly spoustu hospodářských zvířátek jako například: ovečky a jehňátka, holanské zakrslé kozičky a kůzlátka, prasátko, telátko i poníka. Vyřádily se na slámohradu i na slámovém bazénu kde mohly lézt a skákat do sytosti. Procházely bludištěm ze smrkových klád, houpaly se na houpačkách. Z dýniček také postavily krásný traktor s vlekem. A i když dýniček bylo letos méně kvůli velkému suchu, děti si pobyt v dýňovém světě náramně užily.

 

Rybičky se zúčastnily discgolfového turnaje

Ve čtvrtek 27. září se třída Rybiček zúčastnila již tradičního DISCGOLFOVÉHO TURNAJE, který pořádali žáci IX. ročníku Základní školy. Na hřišti u vodárny už nás deváťáci očekávali a po celou dobu se předškolákům naplno věnovali. Všem vysvětlili pravidla, rozdělili do družstev a začalo se hrát. Dětem se dařilo a někteří dosahovali výborných výkonů. Při závěrečném nástupu se vyhlašovali 3 nejlepší hráči - Patrik Doležal, Tomáš Musil a Vojtěch Veselý. To bylo radosti ze získané medaile a diplomu. Ale ani ostatní děti neodešly s prázdnou - čekala je sladká odměna. Do školky se Rybičky vracely s novými sportovními zážitky a za to patří poděkování celé partě deváťáků, byli prostě skvělí!

 

Zahájení dalšího ročníku projektu Děti čtou dětem

Tak se zase scházíme, čteme, posloucháme a hrajeme si. Pro letošní školní rok jsme zvolili borovské pověsti a pověsti z blízkého okolí, které nám budou prezentovat žáci VII. ročníku s třídní učitelkou Lenkou Havlíkovou. Naše první setkání se odehrávalo ve školce, v úterý 25. září. Rybičky si vyslechly v podání sedmáků "KTERAK V BOROVÉ STAVĚLI KOSTEL" a následovala pantomima. Že byli předškoláci velmi pozorní, se ukázalo při otázkovém kvízu. A nakonec si všichni hráli - Rybičky sestavovali čerta z kaštanů a sedmáci měli za úkol postavit z dřívek borovský kostel a vesnické domky (všichni splnili na jedničku). Odchodem sedmáků však hraní ve školce neskončilo. Ve fotogalerii se podívejte, jak děti pokračovaly ve svém vlastním tvoření.

 

Třída Trpaslíků má svého třídního maskota

V úterý 25. září překvapila maminka Dominika Čapka děti ve třídě krásným dárkem. Vyrobila jim třídního maskota - trpaslíka. Všichni ho rázem přijali za svého. A aby nám byl ještě bližší, dali jsme mu jméno Pepík a hned jsme si k němu vymysleli poutavý příběh. Tak teď máme ve třídě starého, hodného, moudrého a trpělivého trpaslíčka Pepíčka, který bude každý den sledovat chování dětí a těšit se z jejich úspěchů. A děti se na oplátku budou snažit, aby ho nezarmoutily zlobením nebo nepěkným chováním.

 

Ovoce a zelenina, to je zdraví, to je síla

S koncem léta přichází do školičky téma ovoce a zelenina. Pro ty nejmladší děti je to super téma na procvičování všech smyslů. Trpaslíci si do třídy přinesli ovoce a zeleninu z domu od maminky. A byly to známé i méně známé druhy. Ve třídě to krásně vonělo a tak jsme si nejen prohlížely, ale také ochutnávaly, ohmatávaly, očichávaly. Prostě poznávaly všemi smysly. Jablíčka a brambory jsme i modelovaly a malovaly. Nechyběly ani ochutnávky různých dobrůtek. Například palačinky se švestkovými povidly, jablečný závin, mošt i bramboráky. A kolik zábavy vykouzlí hra s obyčejnými jablíčky a hruškami? Zkuste to doma také! Stačí si pouze zavázat oči šátkem a ovoce rozeznávat hmatem. Užijete si se svými dětmi vážně spoustu legrace. Ale hlavní je zapamatovat si, že zelenina, ovoce - dává zdraví nejvíce!

 

Co vyroste ze země, voní, chutná příjemně

Letošní úroda naše zahrádky dokonale ozdobila mnoha barvami  a stále bylo co sklízet. Rybičky si  přinášely do školky výpěstky, které jim maminky připravily a tak jsme měli co dělat. Každý kousek ovoce a zeleniny si děti řádně prohlédly a správně pojmenovaly, třídily ovoce a zeleninu a dále jsme se věnovali domácímu zpracování. Šikovní předškoláci si samy mazali chléb s máslem a domácím džemem - jahodovým, meruňkovým a broskvovým, krájeli ovoce a zeleninu na ochutnávku a všichni si připili jablečným moštem z borovské moštárny. Nakonec jsme se pustili do přípravy a vaření dýňové polévky. Ukázalo se , že děti doma v kuchyni pomáhají a ikdyž si někteří myslí, že "tohle" nebudou jíst, záhy zjistí, že je to vlastně velká dobrota.

 

Rybičky poznávají nástroje a nářadí 

Ve třídě Rybiček máme nový dřevěný pracovní stůl - ponk s příslušenstvím. Aby se děti dozvěděly, jak správně a bezpečně zacházet s nářadím, pozvali jsme si pana Františka Nevoleho, kterému je práce se dřevem blízká. Velmi jednoduše a výstižně všem vysvětlil, na co použít jednotlivé nástroje a hlavně upozornil na nebezpečí při nesprávném použití. Rybičky se tak poprvé setkaly se zcela novými pojmy - svěrka, pokosník, nebozez, svěrák nebo imbusový klíč. Určitě si najdeme několik příležitostí, kdy si děti vyzkouší role opravářských profesí.

 

I. třída naší MŠ je plná trpaslíků

TRPASLÍCI - tak se pro letošní školní rok jmenují děti v I. třídě. Je jich tam dohromady 23 (14 děvčat a 9 chlapců) ve věku od 2,5 do 4 let. Citlivým přístupem se snažíme usnadnit novým dětem tak zásadní změnu v jejich životě jako je první odloučení od rodiny. Je toho opravdu hodně, co tak malé děti musí zvládnout. Postupně se osamostatňují, odpoutávají od rodičů a získávají citový vztah k učitelkám, seznamují se s novým prostředím i vrstevníky a sžívají se s režimem dne v MŠ. Slziček pomalu ubývá, zato úsměvů je čím dál více. Naše fotogalerie vás o tom jistě přesvědčí.

 

První společné okamžiky ve třídě RYBIČEK

Po prázdninách kluci, holky, spěchejte do naší školky.......... V pondělí 3. září se ve třídě, kterou jsme pro tento školní rok pojmenovali Rybičky, sešly děti v plném počtu - čtrnáct chlapců a čtyři děvčata. Vyprávěním spousty zážitků jsme se rozloučili s prázdninami a pro děti začíná každodenní školková práce plná her, zábavy, ale také prvních povinností.