Protidrogový vlak

01.12.2017 15:23

Jde o první realizovaný projekt neziskové organizace Nové Česko, projekt protidrogové prevence a zdravého životního stylu. Fakticky se jedná opravdu o multimediální vlakovou soupravu o délce 150 metrů, hmotnosti 300 tun a hodnotě asi 28 milionů korun. Její základnou je nádraží Praha - Dejvice, odkud vlak vyjíždí na turné do jednotlivých regionů. Jeho autor - designér, kreativec a vizionář Pavel Tuma - vycházel z toho, že pro člověka je nejsilnější vlastní prožitek, v takovém případě si zapamatujeme asi 80% informací. A právě proto je tento unikátní projekt protidrogové prevence založený na smyslovém prožitku a interaktivitě.
Co tedy vlastně naši sedmáci, osmáci a deváťáci 30. listopadu prožili? Prožili jeden "feťácký" příběh, od jeho začátku až do konce. Do děje filmu byli vtaženi hlavním hrdinou Marcelem, jeho dívkou a dalšími členy jejich party. Sledovali jejich nenápadné seznamování s drogou, extází a marihuanou počínaje až po tragickou závislost na pervitinu a heroinu. Stali se účastníky nehody, při níž opilý a zfetovaný řidič auta hecovaný stejně "posilněným" zbytkem posádky, zabíjel. Prošli vyšetřovací místností, ocitli se v soudní síni, vyzkoušeli si vězeňskou celu. Pro všechny z nás bylo otřesným zážitkem "feťácké doupě" - jeho simulace byla opravdu dokonalá. Když v závěru filmu Marcel umírá na předávkování, myslím, že síla prožitku se naplnila....
Všichni jsme se shodli na tom, že naše pocity byly po celou dobu negativní a velmi silné - strach, nejistota, smutek a tíseň. A právě to dokazuje kvalitu vizualizace a celý smysl projektu.
Projekt od loňského roku zhlédlo 50 tisíc návštěvníků. Mnohem větší zájem než v Česku o něj mají školy, rodiny i firmy v Německu a v USA. Při této jihlavské zastávce ho vidělo - bohužel pouze 150 studentů, z toho 39 z naší školy. Opravdu nemáme s drogami problém? Samozřejmě máme, ani Vysočina není žádnou výjimkou! A tak se o tom s dětmi bavte, ptejte se jich, vysvětlujte, sdělujte jim svoje postoje a hodnoty a nestyďte se za ně! My to ve škole děláme! Protože nechceme, aby podobný feťácký příběh někdy prožívaly právě naše děti......                                             Jana Žáková, 2. stupeň

P. S. Podrobné informace o uvedeném projektu najdete na webu Revolution Train. Jsou zajímavé!