Aktuality

Hurá, venku chumelí!

To bylo radosti, když začalo konečně chumelit.  Naši malí Mravenců toho okamžitě využily. Pořádně se obléknout a jde se na vycházku. Dovádění ve sněhu nebralo konce - válení, skákání, koulování, tvoření koulí, vyšlapávání cestiček a pohybové hry. Teď si jenom přejeme, aby nám sněhová nadílka co nejdéle vydržela a děti se mohly naplno věnovat zimním radovánkám.

 

Hrajeme si na řemesla

Děti ve třídě Včeliček jsou všichni předškoláci a těm by už nemělo dělat potíže povyprávět kamarádům o tom, kde pracují jejich rodiče a co dělají. Většina dětí měla v této otázce jasno, ale některé se přece jenom musely ještě doma maminky a tatínka zeptat a doplnit si své vědomosti. Často při vycházkách pozorujeme práci dospělých, a tak se v praxi seznamujeme s různými profesemi a řemesly. Tentokrát jsme si na řemesla přímo zahráli. Každý si vybral povolání, které by se mu líbilo, a společně jsme se zamysleli nad tím, co všechno takové povolání obnáší. A nakonec v pátek 12. ledna  nepřišly do školky jen tak obyčejné děti, ale každý už byl připraven sehrát pro ostatní krátkou improvizovanou scénku, která by "jeho povolání" charakterizovala. V naší fotogalerii určitě poznáte baletku, zpěvačku, muzikanty, kuchařku, včelaře, zemědělce, učitelku, hasiče, opraváře, číšníka, lékařku, zahradnici, malířku i uklízečky. Je důležité, aby se Včeličky snažily pochopit význam práce dospělých a také si jí vážit.

 

My tři králové jdeme k vám

První lednový týden ve školce byl plný vyprávění. Povídali jsme si o tom, jak děti prožily vánoční svátky a hlavně se všichni chtěli pochlubit nadílkou pod stromečkem. Celý týden jsme zakončili poslechem krásného vánočního příběhu "O třech mudrcích a hvězdě betlémské" a zpěvem známé koledy "My tři králové". Včeličky si příběh i zahrály a moc pěkně se při něm pobavily. Vyprávěli jsme si také o symbolice a významu tříkrálové sbírky a šikovné Včeličky si vyrobily královskou korunu.

 

Když do Vánoc už zbýval pouze krok

Do poslední chvíle si Včeličky užívaly tvořivou předvánoční atmosféru ve školce. Jen se podívejte do fotogalerie, že ani chvilku nezahálely. Bylo to příjemné čekání na Ježíška.

 

Vánoční besídka ve třídě Včeliček

Včeličky si svoji poslední vánoční besídku ve školce prožily a s nadšením užily ve středu 20. prosince. Vždyť jsme se do naší třídy nemohli ani vejít! Tolik se přišlo na předškoláky podívat rodičů, prarodičů, sourozenců i hostů. Byla opravdu radost sledovat jak samostatně, sebejistě, bez trémy, většina s bezchybnou výslovností, ale hlavně s úsměvem na tváři předvedli svůj program. Závěrečné společné posezení u vánočního čaje, cukroví a vánočky jen podtrhlo celkovou veselou atmosféru plnou nedočkavého očekávání blížícího se Štědrého dne.

 

Děti čtou dětem - čtení čtvrté: "O Horymírovi"

Kdo z nás dospělých by neznal pověst o Horymírovi a jeho věrném koni Šemíkovi. Předškoláci si vyslechli tento dojemný příběh v podání svých dobrých kamarádů ze sedmé třídy ZŠ. A aby si vyvrcholení děje příběhu všichni dobře zapamatovali, dostali zajímavý úkol. Společnými silami postavit z velkých kostek nádvoří Vyšehradu, na kterém potom sedmáci bez přípravy sehráli scénku odsouzení Horymíra k smrti a hrdinský skok Šemíka s Horymírem přes hradby Vyšehradu do Vltavy. Sedmáci i předškoláci nádherně sehráli výkřiky překvapení, údivu a nadšení nad zdařilým skokem. Však ho také Horymír v podání Pavla Neubauera zvládl na výbornou. Postavit nádvoří Vyšehradu nám dalo dost práce. Zbořit ho byla pro předškoláky otázka několika vteřin. I tahle legrace snad přispěla k dobrému zapamatování staré české pověsti.

 

Babičko, dědečku, čti nám a vyprávěj

Ve školce jsme přivítali další dva hosty, seniory. Jako první naše pozvání přijal pan Kamil Hájek, dědeček Andulky Veselé. Přišel mezi děti v úterý 12. prosince a povídal si s nimi o tom, jak to bylo o Vánocích dřív. Před spaním četl pohádku KRÁL TCHOŘ. O týden později do školky zavítala paní Libuše Raková. I ona dětem vyprávěla, jak prožívala Vánoce jako malé děvče a uspávala děti pohádkou MOUDRÝ ZLATNÍK. Oběma moc děkujeme a přejeme krásné Vánoce.

 

Výstava betlémů v České Bělé

V úterý 19. prosince jsme s dětmi vyrazili sice na krátký výlet do České Bělé, ale o to hezčí. Jako první jsme se šli podívat ven před faru na krásný a velký rákosový betlém. Tento betlém má již 20-ti letou tradici a v České Bělé je tento rok po desáté. Zde jsme se od paní katechetky Aleny Sienské dozvěděli něco o tom, jak se betlém vyrábí, jaké figurky jsou původní a například i takovou zajímavost, že do hlav jednotlivých figurek dávají smotané elekrikářské dráty. Letošní výstava betlémů na faře v České Bělé je věnovaná malíři Josefu Ladovi a proto hned při příchodu na faru nás upoutal velký betlém podle obrázků tohoto umělce - tento betlém vyráběla paní katechetka spolu s panem farářem Rudolfem Zahálkou. Bylo zde k vidění mnoho betlémů - perníkový, betlém který hraje a svítí, vyřezávaný ze dřeva a mnoho dalších. Výstava betlémů se dětem moc líbila. Pan farář byl moc hodný a ukázal nám také místní kostel sv. Bartoloměje, který už měli krásně vyzdobený vánočními stromečky. Při zpáteční cestě do naší školky jsme se s dětmi zastavili ještě ve Slavětíně, kde jsme se podívali na sochu Jelena.

 

Vánoční setkání Mravenců s paní knihovnicí

S paní Marcelou Sobotkovou, která pracuje v muzeu K. H. B. naše školka již dlouho spolupracuje. Setkáváme se při různých příležitostech a ona nám vždy a ve všem vychází vstříc. Děti ze třídy Mravenců se v pondělí 18. prosince vypravily do muzea, aby paní knihovnici potěšily vánočním programem. Ta si na oplátku s dětmi povídala o adventu a Vánocích a přečetla příběh o Štědrém dnu. U teplých kachlových kamen a s teplým čajem jsme si předvánoční setkání všichni báječně užili.

 

Vánoční besídka u Mravenců

K vánočním svátkům vždycky patří alespoň troška klidu a pohody. A právě proto jsme ve třídě Mravenců připravili tradiční vánoční besídku. Maminky, tatínkové, babičky, dědečkové a sourozenci dětí ve čtvrtek 14. prosince přišli do naší školky a zaplnili třídu do posledního místečka s očekáváním, co ti naši nejmenší všechno předvedou. A Mravenci to zvládli na jedničku. Po celou besídku těšili své blízké písničkami, říkankami, pohybovými hrami a tanečky, které se postupně od začátku školního roku ve školce učili. Vánoční posezení jsme jako vždycky zakončili popovídáním u dobrého vánočního čaje a cukroví, které napekly děti.

 

Zdobení vánočních stromečků a nadílka ve školce

Vánoční stromeček je velkým symbolem Vánoc. Bez něho by Vánoce snad ani nemohly být. My ve školce to moc dobře víme a tak tady máme hned dva. Jeden si ve své třídě ozdobili Mravenci a a druhý mají ve třídě Včeličky. U stromečku si děti zpívají koledy a také si u něho povídáme o zvycích a tradicích. Ale co by to byl vánoční stromeček bez dárků. I ty nám Ježíšek donesl a jsou to hned dvě velké stavebnice Magformers a jedna menší s kolečky. Ježíškovi moc děkujeme a teď už si naplno můžeme užívat krásné předvánoční atmosféry.

 

Vůně Vánoc

Vůně pečeného cukroví a hořících svíček na vás dýchne při prohlížení fotek ve fotogalerii. První svíčku na našem adventním věnečku ve třídě Včeliček rozsvítili čertíci. Tu druhou svíčku nám pomohli rozsvítit andílci. A potom už se Včeličky pustily do pečení vanilkových rohlíčků a pracen. Kluci byli stejně šikovní jako holčičky a hotové cukroví chutnalo prostě vánočně.

 

Včeličky zdobily vánoční stromečky v rodném domku KHB

Stalo se již pěknou tradicí, že předškoláci chodí v předvánočním čase do rodného domku KHB a pomáhají s výzdobou zdobením vánočních stromečků. Bylo to moc pěkné dopoledne. Paní knihovnice Marcela Sobotková nás přivítala v příjemně vytopeném muzeu a my jsme se hned pustili do zdobení. Poslouchali a zpívali jsme koledy a vánoční písničky, paní Sobotková nám četla o tradicích staročeských Vánoc a nakonec nás pohostila čajem a čerstvým vánočním cukrovím. Byla to už pravá předvánoční pohoda.

 

Mravenci pekli vánoční cukroví

Co to voní, kdo to ví? Mravenci pekli cukroví. A práce jim šla pěkně od ruky. Někteří mačkali těsto do formiček a někteří se pokoušeli tvarovat rohlíčky. Paní učitelky cukroví upekly, obalily v cukru a tak se Mravenci mohou pochlubit pracnami a vanilkovými rohlíčky, které nabídneme všem, co přijdou na vánoční besídku.

 

S čerty nejsou žerty

Že s čerty nejsou žerty a s čerticemi už vůbec ne to už teď dobře vědí všichni předškoláci. Včeličky pracovaly, hrály si a řádily o sto šest. Pro radost si nakreslily, vystříhaly a nalepily pěkné čertíky. Zpívaly čertovské písničky a pochutnávaly si na čertovské krupičné kaši i čertovském guláši. Hrály čertovské karty, pobavily se při čertovských židličkách a nakonec je sám Lucifer (Péťa Šmíd) povozil čertovským autobusem. To byla "jízda"!!!

 

Mikulášská nadílka v ZŠ

V pátek 1. prosince přišlo do naší školky pekelné psaní a v něm stálo, že se mají všichni dostavit do pekla. A tak, ač někteří neradi, v úterý 5. prosince jsme se v doprovodu dvou čertů vydali vstříc peklu. Strach a obavy dětí byly oprávněné. Čerti byli opravdu strašidelní, ale i k těm největším hříšníkům přistupovali s klidem. Děti čerty rozveselily a roztancovaly písničkami a tak jsme mohli peklo opustit. Poté následovala cesta do nebe, kde nás přijal laskavý Mikuláš a anděl, kteří děti obdarovali nadílkou. Děkujeme deváťákům pekelníkům a jejich třídní p. učitelce Janě Žákové za pěkný zážitek.

 

Čertovské hrátky ve třídě Mravenců

Mravenci se celý týden připravovali na příchod Mikuláše, čerta a anděla. Hodně jsme si o nich povídali, kreslili, vyráběli a učili se říkanky a písničky. Nejvíce však děti bavilo jen tak si po čertovsku hrát a zlobit. A protože svátek Mikuláše slavíme na začátku Adventu, zapálili jsme první svíčku na adventním svícnu a naši malí Mravenci se těšili z voňavých perníčků, ze kterých jsme si vytvořili adventní kalendář - vánoční stromeček.

 

Pekli jsme vánoční perníčky a rozsvítili první adventní svíčku

Celá školička se nám krásně rozvoněla, když se Včeličky pustily do pečení vánočních perníčků. Dalo jim to spoustu práce, ale ta se jim vyplatila. Perníčky se povedly! Kdo přiložil ruku k dílu, ten mohl také ochutnat. Ale nesnědli jsme je všechny hned. Některými jsme si vyzdobili nástěnku s adventním kalendářem a ostatní jsme si nechali na vánoční besídku. Ještě jsme stihli nakreslit svoje přání do "dopisu Ježíškovi" a už tu byla první adventní neděle. A když jsme si zapálili na adventním věnečku první svíčku, už se blížila mikulášská nadílka a s ní čertovská cháska s pořádnou dávkou řádění a zlobení.

 

Do školky přišly Barbory

V pondělí dopoledne na okna naší školky zaklepaly Barbory. Pozvali jsme je dál - obě byly celé v bílém a v ruce měly metličky. Povyprávěly dětem o tradici tohoto svátku a zlobílkům, kteří se přiznali, trošku pohrozily metličkami. Děti na oplátku potěšily Barbory říkankami. Všichni dostali nadílku s drobnou sladkostí a nechyběly ani polínka, brambory a oříšky.

 

Rozsvěcení vánočního stromu

První adventní neděli v podvečer 35 dětí z naší mateřské školy potěšilo svým vystoupením obrovské publikum na náměstí před rozsvěcením vánočního stromu. Včeličky i Mravenci se předvedly jako vánoční skřítkové a podařilo se jim pobavit a vánočně naladit všechny přítomné. Odměnou pro děti byl moment, kdy se vánoční strom rozsvítil.

 

Výstava andílků

Ve třídě Mravenců máme výstavku andílků, které doma vyráběly maminky s dětmi. Sešlo se jich dvacet čtyři a opravdu se povedly. Maminkám děkujeme za ochotu a spolupráci.

 

Děti čtou dětem - čtení třetí: "Silák Bivoj"

Pověst o silákovi Bivojovi si předškoláci tentokrát přišli poslechnout do malé tělocvičny v základní škole. Mile nás tam za celou sedmou třídu přivítal Pavel Neubauer a hned se začal odvíjet děj pověsti. Představitel Bivoje, Daniel Kalenda, si od nás vysloužil velkou pochvalu za to, že se celou svou roli naučil nazpaměť. Přímo předškoláky uchvátil svou odvahou a siláctvím a tak se nedivte, že se děti ze školky po vyslechnutí pověsti s chutí zapojily do "sportovních" disciplín, které si pro ně sedmáci připravili. Přenášely veliká plyšová zvířata, házely míčkem na cíl, přeskakovaly živé překážky, posilovaly s malými činkami, ale nejvíce se jim líbilo, když si mohly pohladit pravou kůži z divočáka a dokonce se pod ní schovat a zahrát si na živého kance. Sedmáci tam měli takové kůže dokonce dvě a tak se v tělocvičně děly věci. Bivoj se předškolákům určitě vryl do paměti.

 

Naše tělo už pro nás není záhada

Celý týden se děti ze třídy Včeliček dozvídaly mnoho zajímavých informací o svém těle. Viditelné části těla už děti dobře znají, umí je správně pojmenovat a také vědí, k čemu nám slouží. Proto jsme se tentokrát na lidském těle zaměřili na to, co není vidět. Předškoláci jsou nejen zvědaví, ale i zvídaví a chtěli by všemu přijít na kloub. Prohlíželi jsme si encyklopedie, četli jsme si z nich a dávali dohromady své zkušenosti a poznatky. Moc pěkné a poučné bylo i povídání s paní učitelkou Janou Žákovou z druhého stupně základní školy. Ta si pro nás připravila model kostry a vnitřních orgánů. Jako netradiční stavebnice nám posloužily i obyčejné papírové trubičky, které si děti samy namalovaly na bílo a sestavily z nich kostru člověka. Byl to prostě týden plný otázek, odpovědí a skrytých dobrodružství.

 

Babičko, dědečku, čti nám a vyprávěj

Ve čtvrtek 16. listopadu jsme ve školce přivítali paní Marii Šmídovou, babičku Péti Šmída. Povyprávěla dětem o svém dětství a přečetla pohádku Rozum a štěstí. O týden později děti navštívil dědeček Barunky Beranové, pan Petr Hájek. Nasadil si brýle se světýlky a bavil nás humornými historkami z dětstkých let. Pohádkou Jezinky uspával 23 dětí. Moc vám děkujeme. Protože oba hosté navštěvovali naši školku před neuvěřitelnými 60 a více roky, ve fotogalerii jsme umístili jejich fotky.

 

Předškoláci na Svatomartinském průvodu

Letošní Svatomartinský lampionový průvod pořádaný spolkem Trojháček v sobotu 11. listopadu zahájili naši předškoláci svým krátkým vystoupením. I přes velkou nemocnost se jich na náměstí sešlo deset a s nadšením předvedli svůj program.

 

Od Martina do Vánoc

V pátek 10. listopadu jsme se s dětmi vydali nahoru na kopec ke kostelu. Žáci IX. třídy zde totiž pořádali akci nazvanou "Od Martina do Vánoc". Hned u brány na nás čekalo překvapení v podobě Dušiček. Děti se něco o Dušičkách dozvěděly, stejně tak i o dalších českých svátcích, které jsou do Vánoc a splnily úkol. Zde to bylo třídění jablek, cibule, kaštanů, brambor a ořechů do správných nádob. Dále nás čekal ještě sv. Martin, zde si děti zkusily jízdu na "koni". Dále sv. Kateřina, kde děti se zavázanýma očima ochutnávaly různé dobroty a podle chuti měly poznat co to je. Dále byla sv. Barbora, sv. Mikuláš s čertem, kde děti skály v pytli. Pod Mikulášek a čertem na nás čekala sv. Lucie, která proměnila tři holčičky za sv. Lucie a mohli jsme si zahrát honičku na zahřátí. A poslední v pořadí na nás čekal Ježíšek, kde děti zazpívaly vánoční koledu "Půjdem spolu do Betléma". Po splnění všech úkolů a projití všech stanovišť jsme šli ke škole, kde jsme si dali výborný čaj na zahřátí a martinský rohlíček. Bylo to moc příjemné dopoledne a všem žákům IX. třídy za něj moc děkujeme.

 

Včeličky v Galerii výtvarného umění

Víte kdo je to chipmunk? No přece maličká americká veverka. A viděli jste někdy vačici, jak se stará o svá mláďata? To Včeličky už tohle všechno ví! Ve čtvrtek 9. listopadu jsme si totiž udělali pěkný výlet  do Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě na výtvarně vzdělávací animační doprovodný program k výstavě ilustrací česko americké autorky Anny Vojtěchové. Krásné obrázky a poutavé vyprávění lektorky galerie Mgr. Terezy Machovcové nás provedly celou výstavou. Při malé výtvarné dílničce Včeličky nakreslily a nalepily rozkvetlou "květinovou zahrádku", kterou si teď může každý návštěvník galerie prohlédnout. Nakonec si  ještě předškoláci samostatně vyrobili z papíru a peříček sovičku a od paní lektorky dostali velikou pochvalu za šikovnost a samostatnost při vystřihování. Výlet jsme zakončili prohlídkou hračkárny a posezením v cukrárně. Bylo to příjemně prožité dopoledne.

 

Dýně, kam se podíváš

Všechno to začalo návštěvou Dýňového světa. Dýně! Jejich krása a rozmanitost nás inspirovala k práci a hře s nimi. Jednu velikou jsme dostali od paní Jany Sobotkové (maminky malé Elišky a Tomáška) a vyřezali jsme z ní "dýňový domeček" na Uspávání broučků. Druhá, menší, nám vyrostla na záhonku ve školce. Z té se nám podařilo vyřezat pěkného "kocourka", který nám svítil u vchodu do školičky. Třetí dýničku jsme dostali jako dárek na Statku u Pipků a z té jsme vytvořili "podzimní vázu". Ale i dýně malované, stříhané a lepené jsou moc pěkné. Ve fotogalerii uvidíte, jak se nám to povedlo.

 

Tady bydlím já

To je téma, které děti ze třídy Mravenců doprovázelo témeř 14 dní. S dětmi jsme se seznámili s tím, jak vypadá znak městyse Havlíčkova Borová a znaky obcí Jitkov a Slavětín. O nich jsme si také povídali a ukazovali spoustu fotografií a pohlednic. Při vycházkách jsme navštívili některé významné budovy - muzeum Karla Havlíčka Borovského a také jsme nahlédli do knihovny, úřad městyse, základní školu. Také jsme se podívali na budovu Staré školy a na sochu K. H. Borovského na náměstí. Sami se podívejte do fotogalerie, kolik jsme toho v té naší Havlíčkově Borové viděli.

 

Uspávání broučků

Zima se k nám rychle blíží a v přírodě je nejvyšší čas ukládat všechno živé k zimnímu spánku. Ve školce jsme se proto rozhodli. že uspíme broučky z celého okolí. Ve čtvrtek 2. listopadu večer se vydal od školky průvod dětí, rodičů a prarodičů s lucerničkami a lampionky po cestě plné světýlek, která nás dovedla k dýňovému domečku pro broučky. Děti i dospělí měli na co koukat , v domečku bylo vše připraveno na tuhou zimu - kamínky, klacíky, šišky, lupínky, kamínka a světýlka. Mravencům a Včeličkám se podařilo krátkým písničkovým a říkankovým programem uspat všechny broučky a popřát jim: "DOBROU NOC". A jaké bylo překvapení dětí, když druhý den ráno na dvorku u školky uviděly broučí domeček. Kde se tam vzal? No přece podzimní vítr ho odnesl do bezpečí.

S celou akcí nám vydatně pomáhali deváťáci a za to jim patří naše poděkování.

 

Návštěva Dýňového světa na Statku u Pipků

Na čtvrtek 2. listopadu jsme si naplánovali výlet autobusem do Dýňového světa na Statku u Pipků v Nové Vsi u Leštiny. Po téměř hodinové cestě se děti posilnily svačinkou a teplým čajem od paní kuchařky a potom už hurá za dýněmi. V tak obrovském areálu si okamžitě všichni našli místečka, kde si pohráli a dosyta se vyřádili. Slunečné a teplé počasí bylo příjemnou tečkou celého dopoledne. Mravenci i Včeličky se vraceli do školky s trochou únavy, ale hlavně se spoustou pěkných a nevšedních zážitků.

 

Staré pověsti české - tentokrát s šermíři a vtipně

Poučné a zároveň velmi vtipné bylo vystoupení skupiny historického šermu PERNŠTEJNI. Předškoláci se na ně zašli podívat do místní sokolovny ve středu 1. listopadu. Šermíři vystoupili s představením na motivy knihy A. Jiráska "Staré pověsti české" a s humorem nám přiblížili pověsti o praotci Čechovi a jeho bratru Lechovi, o Krokovi a jeho třech dcerách, o kněžně Libuši a Přemyslu Oráčovi, o Bivojovi a na závěr o Neklanovi s Čestmírem. Pro předškoláky, díky projektu "Děti čtou dětem", byly již některé z postav a příběhů důvěrně známé a šermířské scény je nadchly.

 

Tady jsem doma

O tom, že děti ze třídy Včeliček dobře znají náš městys, určitě nikdo nepochybuje. Vždyť to jsou už předškoláci a Havlíčkovu Borovou mají prochozenou křížem krážem. Znají nejvýznamnější budovy (ZŠ, úřad městyse, kostel, rodný dům KHB, poštu, obchody...) a také je mnohokrát navštívily. Proto jsme téma "Tady jsem doma" zahájili vyprávěním o České republice. Dnes už předškoláci vědí, že jsme Češi, znají hlavní město ČR a státní symboly. Hodně jsme si vyprávěli o Havlíčkově Borové i Jitkovu a nakonec se každý pokusil namalovat svůj dům. A aby ve svém namalovaném domku byly Včeličky opravdu doma, dolepili mu i číslo popisné a "nastěhovali" tam celou svou rodinu (samozřejmě jen na fotografii). Téma předškoláky moc bavilo, a proto ho necháme ještě otevřené a budeme se k němu průběžně vracet.

 

Děti čtou dětem - čtení druhé: "Libuše a Přemysl"

Malá dlouhovlasá kněžna Libuše a moudrý Přemysl vítali ve středu 25. října u nás ve školce, ve třídě předškoláků, své kamarády ze sedmé třídy ZŠ. Předškoláci věděli, že jim sedmáci přichází přečíst pověst "Libuše a Přemysl" z knihy Staré pověsti české. Společné setkání jsme tentokrát zahájili užitečným opakováním. Předškoláci i sedmáci s opravdovým zaujetím zhlédli část loutkového animovaného filmu Staré pověsti české (pověst "O praotci Čechovi") natočeného legendárním Jiřím Trnkou. Hlavní náplní našeho setkání však byl poslech četby. Sedmáci se opět "vytáhli". Četbu i dramatické výstupy měli nacvičené na jedničku. Paní učitelce Havlíkové tím určitě udělali radost. Předškoláci teď budou mít celý měsíc na to, aby si do své paměti uložili alespoň základy pověsti o Libuši a Přemyslovi. A aby se sedmáci i předškoláci ujistili o tom, že pověsti jsou příběhy, které mají historický podklad a pravdivé kořeny, prohlédli si na dataprojektoru několik fotografií ze Stadic, místa kde se rozkládá "královské pole" s pomníkem Přemysla oráče. Právě odtud podle pověsti pocházel zakladatel prvního mocného českého panovnického rodu Přemyslovců.

 

Vyšetření zraku

Ve středu 25. října proběhlo v naší školce PREVENTIVNÍ SCREENINGOVÉ VYŠETŘENÍ ZRAKU PŘEDŠKOLNÍCH DĚTÍ. Vyšetření zajišťuje zdravotní pracovnice zařízení Prima Vizus, o. p. s. pomocí speciální vyšetřovací videokamery PlusoptiX. Se souhlasem rodičů bylo vyšetřeno 12 dětí.

 

Měla barvu, barvičku......

Žlutá, oranžová, červená, zelená, hnědá - barvičky, které symbolizují podzim a které na nás vykukují na každém kroku. Tolik spadaného listí a tolik barev najednou, to se Mravencům moc líbilo a procvičování barev v přírodě si užívali prostřednictvím pohybových her. A ve třídě? Tam se děti při různých činnostech vyřádily s lupínky vystřiženými nebo vyraženými z barevných papírů.

 

Lupínkohraní

Krátké, nádherně slunečné a teplé babí léto je zřejmě za námi, ale dětem ze třídy Včeliček dlouho zůstanou v paměti vycházky z těchto dnů. Společně jsme pozorovali podzimní zbarvení stromů a keřů zářících ve slunečních paprscích a opadané listí nás lákalo k hrám - lupínkohrám. Místy ho bylo tolik, že jsme se v něm mohli válet, tiše brouzdat a poslouchat, jak krásně suché šustí. Ještě víc však děti bavilo divoké řádění. Snášely listí na hromady a potom zase s radostí rozhazovaly. U kostela jsme si nakonec nasbírali krásně vybarvené listy dubu červeného a jeho plody - žaludy a ve školce jsme si s nimi polepili připravené plechovky. Hotové výrobky dostaly pohotově název Lupenáčci.

 

Na kině v Krucemburku

Ve čtvrtek 19. října jsme jeli, v letošním školním roce poprvé, na kino do Krucemburku. Pro děti je to vždy takový malý výlet s pěkným programem. Tentokrát jsme zhlédli pásmo krátkých pohádek sestávající z "Pohádek skřítka Rákosníčka", "Pohádek z pařezové chaloupky", "Příběhů víly Amálky", "Pohádek o Rumcajsovi, Mance a Cipískovi" a "Příběhů Makové panenky a motýla Emanuela". Do kina v Krucemburku budeme opět jezdit pravidelně každý měsíc. Už teď se těšíme na další krásné pohádky.

 

Babičko, dědečku, čti nám a vyprávěj

Kdo by neměl rád pohádky. Děti v naší školce se s nimi setkávají denně a nejraději mají čtené z knížek. Proto jsme se rozhodli pokračovat v projektu, který je právě o pohádkách a příjemných setkáváních se seniory před odpoledním odpočinkem. Jako první navštívila naši školku 4. října paní Zdeňka Doležalová, babička Patrika a Gábinky Doležalových. Potěšila děti krátkým vyprávěním a pohádkou "Otesánek". Ve středu 18. října jsme přivítali paní Janu Kolouchovou, která si s dětmi povídala o svém dětství a přečetla pohádku "Dobře tak, že je smrt na světě". Oběma moc děkujeme.

 

Podzimní nocování předškoláků ve školce

Noční přespání ve školce - to je každoročně pro některé předškoláky vidina vzrušujícího zážitku a pro jiné zase, prozatím, nepřekonatelná obava z odloučení od maminky. Letošní podzimní nocování bylo naprosto výjimečné tím, že přespala celá třída, všech 18 Včeliček - odvážných a samostatných předškoláků! Program měli přímo nabitý. Hned po obědě si půlhodinky odpočinuli při poslechu dlouhé pohádky. Venku bylo nádherné, slunečné a teplé počasí, a tak jsme čas do odpolední svačiny strávili volnou hrou na dětském hřišti. Po svačině jsme měli dohodnutou ukázku plavby modelu parníku na rybníku na Rozvalinách. Bavilo to kluky i holčičky a všichni si mohli vyzkoušet, jak se parník řídí vysílačkou. K večeru jsme se vrátili unavení do školky a před večeří si ještě trošku pohráli ve třídě. Po večeři se třída jako zázrakem proměnila v kino, ve kterém jsme zhlédli tři příběhy dvou věčných popletů Pata a Mata. Rozchechtaní a bez jediné myšlenky na spaní se předškoláci umyli, převlékli do pyžamek a ulehli na lehátka. Většině to chvíli trvalo, ale nakonec všechny přemohla únava a přemíra zážitků. Osmnáct předškoláčků se zachumlalo pod deky a spalo až do rána.

 

Správné stolování a umývání rukou

Správně sedět u stolu, nebo si umývat ruce to některým dětem ve třídě Mravenců dělá problém a proto jsme si to vyzkoušeli. Nejdříve jsme si ukazovali a říkali, jak se u stolu sedí, kde jsou nohy a ruce. Poté si děti vyzkoušely, kdy se říká prosím a děkuji, třeba naší paní kuchařce při obědě. A na závěr si děti vyzkoušely, jak správně umývat ruce - nejdříve pustit vodu, poté trochu namočit ruce, dát na ně mýdlo a pořádně ho rozetřít, ruce opláchnout, oklepat a utřít.

 

Podzimní výtvarná dílnička

Na podzimní výtvarnou dílničku, která proběhla ve čtvrtek 12. října, si Včeličky pozvaly do školky své šikovné maminky a babičky. Chtěly je překvapit společně nasbíranými podzimními dary přírody a těšily se, jak předvedou svoje dovednosti. Včeličky pod dohledem maminek a babiček vystřihovaly, skládaly, lepily, dokreslovaly a dotiskovaly - zkrátka každý vytvořil krásnou muchomůrku. Potom už přišly na řadu přírodniny, které jsme nesbírali jen tak pro nic za nic. Posloužily nám k výtvarné hře. A že si maminky a babičky umí krásně hrát, o tom se přesvědčíte v naší fotogalerii.

 

Touláme se podzimní přírodou

Podzimní příroda nás přímo vybízí k procházkám a toulkám po různých koutech a zákoutích, kde mohou děti nejen pozorovat, ale i prozkoumávat, osahávat, očichávat nebo jenom tiše poslouchat. Všude je plno plodů a tak naši pilní Mravenci sbírali kaštany, žaludy, listy, oříšky, šišky, javorové nosy a šípky. Ve školce  potom děti všechny "poklady" důkladně prozkoumávaly a poté využily k sestavování, skládání a výtvarnému hraní.

 

Divadélko U dvou sluncí - "Příběhy kočky Micky"

V úterý 10. října navštívilo naší školku Divadélko U dvou sluncí s pohádkou "Příběhy kočky Micky", ve kterých mimo kočky Micky vystupoval i ježek a jejich tři kamarádi (krtek, vrabeček a sluníčko). V různých situacích se děti přesvědčily o tom, že i zvířátka mohou být nevychovaná, ale v každém příběhu došlo k jejich ponaučení a napravení. Hrané příběhy dětem ukázaly různé nepěkné vlastnosti a sílu slušného chování. Celou pohádkou zněly pěkné písničky doprovázené hrou na kytary.

 

"Pohádkopísničkostroj"

"Pohádkopísničkostroj" - přesně tak se jmenoval hudební interaktivní pořad, se kterým k nám do základní školy ve čtvrtek 5. října přijel výborný zpěvák a hudebník Dan Kubica. V jeho repertoáru tentokrát byly pohádkové a folkové písně. Při jeho vystoupení se děti perfektně bavily. Zpívaly, opakovaly texty, určovaly smutné a veselé písně, řešily hudební hádanky, ale také "pouze" poslouchaly a třebe i se zavřenýma očima.

 

Ovoce, zelenina a návštěva BRAMBORÁRNY

Celý týden od 25. do 29. září jsme si s dětmi ve třídě Mravenců povídali o zelenině a ovoci. O tom, kde rostou, jak vypadají a jakou mají barvu. Nějakou zeleninu a ovoce jsme ochutnali, ale hlavně jsme si povídali o bramborách. Děti ochutnávaly syrový brambor a s brambory si kutálely na koberci. A naše povídání o ovoci a zelenině, ale hlavně o bramborách jsme ukončili návštěvou bramborárny v Havlíčkově Borové ve středu 4. října. Zde se nás ujal pan Ladislav Hájek a ukázal nám stroj, který sám narovná pytle na paletu a odtud je už odveze ještěrka. P. Skřivanová a p. Wasserbauaerová nám ukázaly, jak se pracuje na třídičce brambor. A na závěr nás p. Hájek ještě zavedl do teletníku, kde si děti nějaké to telátko mohly pohladit.

 

Krůčky ke zdraví

V týdnu od 22. do 29. září zrealizovala ve třídě Včeliček studentka 3. ročníku, oboru předškolní a mimoškolní pedagogiky na Soukromé vyšší odborné škole sociální v Jihlavě, Ludmila Smejkalová v rámci své absolventské práce zajímavý projekt zaměřený na primární prevenci. Studentka na tomto projektu spolupracovala s několika dobrovolníky, kteří jí pomáhali s realizací dvou klíčových aktivit, a také s MUDr. Irenou Zimenovou, která jí umožnila zapůjčení pomůcek ze Státního zdravotního ústavu v Jihlavě. Do projektu se zapojilo 17 dětí, které se hravou formou učily pečovat o své zdraví, seznamovaly se se zdravou výživou, správnou hygienou, aktivním pohybem a integrovaným záchranným systémem. Celý projekt byl rozdělen do pěti samostatných výstupů:

ZDRAVÝ ZOUBEK - divadlo "O víle Zuběnce", seznamování dětí s jejich chrupem a nácvik správné ústní hygieny pomocí velkého modelu zubů a kartáčku

ZDRAVÁ STRAVA - děti se seznamovaly se zdravým životním stylem, správnými stravovacími návyky, sestavovaly potravinovou pyramidu a učily se třídit potraviny na zdravé a nezdravé

JAK ZŮSTAT ZDRAVÍ - seznámení s pojmem bakterie a nácvik správného návyku hygieny rukou (děti se ve světle speciální laserové baterky mohly podívat  na shluky bakterií, které se jim leskly na rukou)

KRŮČKY K POHYBU - výstup byl zaměřen na pohybové aktivity a hry, a také na složky integrovaného záchranného systému

ZEMĚ ZDRAVÍ - zakončení projektu - na připravených stanovištích děti prokazovaly znalosti, o které se v průběhu týdne obohatily.

Na rozloučenou Lída každému věnovala pamětní list a dárkový balíček s omalovánkou, zubním kartáčkem, bezpečnostní reflexní páskou a jablíčkem.

Podívejte se do fotogalerie, jaký jsme měli s "Krůčky ke zdraví" zajímavý týden.

 

Včeličky na DISCGOLFOVÉM TURNAJI

V rámci projektu "Každý vyhrává" proběhl v pátek 29. září společný DISCGOLFOVÝ TURNAJ žáků ZŠ Havlíčkova Borová, ZŠ Česká Bělá a ZŠ Krucemburk, na který byli pozváni i naši šikovní předškoláci. Discgolf je sport, který se hraje ve volné přírodě. Potřebujete k němu disc a máte za úkol co nejmenším počtem hodů dopravit disc do speciálního koše. Turnaj probíhal na louce u rybníku Trojháčku za pěkného, slunečného počasí. Deváťáci, kteří se předškoláků ujali je hodnotili přísně, ale spravedlivě. Už po cestě k Trojháčku musely Včeličky splnit dva úkoly. Závodily v běhu na krátkou vzdálenost a musely si zapamatovat a zatančit taneček. Potom se posilnily dobrou svačinou, teplým čajem a s radostí se pustily do hry. A víte, jak to dopadlo? První místo vyhrál Péťa Šmíd, jako druzí se umístili Bětuška Stránská a Radimek Šnajdr a krásné třetí místo obsadil Radík Tonar. Blahopřejeme nejen dětem na stupních vítězů, ale všem, kteří se zúčastnily.

 

Podvečerní procházka podzimní přírodou pro rodiče s dětmi

Jak je již hezkým zvykem v naší MŠ i letos jsme si podzimní čas zpříjemnili vycházkou do přírody. Tato vycházka se konala ve středu 27. září. O půl 4 odpoledne jsme se sešli na dvorečku před naší školičkou a vyrazili jsme na cestu směr "Perníková chaloupka". Po cestě děti ale i rodiče čekalo několik soutěží a úkolů - skákání v pytli, chůze na chůdách, vodění míče mezi kuželi, pojmenování pohádkovýh postaviček, proskakování obručí a převlékání obručí a přiřazování stejných barev k sobě. U "Perníkové chaloupky" si děti i rodiče opekli špekáček a dali si teplý čaj. Dále již s plnými bříšky jsme pokračovali směr Peršíkov a zpět do Havlíčkovi Borové. Počasí nám opravdu přálo a tak si myslím, že si vycházku všichni opravdu užili. 

 

Děti čtou dětem - čtení první: "O praotci Čechovi"

Blíží se konec prvního měsíce školního roku a ve třídě Včeliček se začíná rozjíždět již tradiční společný projekt předškoláčků z MŠ a žáků ZŠ. Projekt se jmenuje Děti čtou dětem a letos budou předškolákům číst žáci VII. třídy pod vedením p. učitelky Lenky Havlíkové. Každý měsíc se budou děti setkávat u příběhů z knihy Staré pověsti české, kterou podle pověstí Aloise Jiráska převyprávěla spisovatelka Jana Eislerová tak, aby jim porozuměli i předškoláci. Kniha je navíc obohacena o krásné ilustrace Antonína Šplíchala. První čtení proběhlo v ZŠ ve třídě sedmáků ve středu 27. září. Předškoláci si poslechli pověst o praotci Čechovi a jeho bratru Lechovi. Pro odlehčení a pobavení si sedmáci pro předškoláky připravili téma rodinných vztahů. "Hromada" různých předmětů a k nim se vážící pojmy tatínek, maminka, babička, děda, syn, dcera... to byl zajímavý, poučný, ale i velmi zábavný kvíz, který naše první setkání zakončil.

 

Podzime, malíři, vítáme tě...........

Ve třídě Mravenců se to hemží jako v opravdovém mraveništi. A protože mravenci jsou pilní a pracovití, tak i ti naši ve školce naplno pracují. Podzim je tu a děti ho přivítaly se vším, co k němu patří - písničkou a říkankou, hrou na tělo a přidali jsme i pro někoho první hry s barvou. Venku jsme pozorovali, jak se příroda pomalu, ale jistě mění. A teď už se moc těšíme na vycházky barevnou podzimní přírodou.

 

Děti z mateřské školy navštívily moštárnu

V pátek 22. září navštívily děti z obou tříd MŠ borovskou moštárnu. Pan Karel Sobotka, dlouholetý člen Českého zahrádkářského svazu v Havlíčkově Borové, dětem vysvětlil a prakticky ukázal, jak se z ovoce lisuje mošt. Celou exkurzi jsme nakonec zakončili ochutnávkou čerstvě vylisovaného moštu.

 

Ovoce a zelenina, to je zdraví - to je síla

Vnímat ovoce a zeleninu všemi smysly, to byl celý týden náš největší úkol ve třídě Včeliček. Nejen ji pozorovat a prohlížet si očima, všímat si tvaru a barvy, ale také k ní přivonět, ohmatat si ji a ochutnat. Ze stromu jsme si utrhli jablíčko, hrušku, švestku. Na poli vlastnoručně vytrhli ze země mrkev, řepu a motyčkou vykopali brambory. Děti si ve třídě udělaly výstavu téměř všech základních druhů ovoce a zeleniny, které si donesly z domu. Se zvědavostí jsme všichni ochutnali plody ačokči, kterou do školky přinesla Agátka Čejková. Při malování musely děti zapojit svou fantazii a představivost. Vše doplnily písničky, básničky a pohybové hry. Byl to týden plný pilné práce.

 

Čas jeřabin

Končící léto a rudé korálky jeřabin patří vždy neodmyslitelně k sobě. Včeličky využily natrhané jeřabiny ke hře a při jejich navlékání prokázali velikou šikovnost i kluci.

 

Rozruch ve třídě Včeliček

V pondělí 18. září způsobil Radík Tonar ve třídě pořádný rozruch. Přinesl nám do školky překvapení v zavařovací sklenici. A co to bylo za překvapení? Pavouk - obr! Pořádně velký exemplář Pokoutníka domácího. Všichni si ho dobře prohlédli a při té příležitosti jsme si o pavoucích také pověděli pár zajímavostí. Byl to neplánovaný, ale o to zajímavější zážitek.

 

První týden dětí ve školce

Tak máme za sebou první týden docházky dětí do školičky. Děti z II. třídy, Včeličky, začaly hned pilně pracovat. Život ve školce už dobře znají, těšily se na své kamarády a hry a jejich "rozjezd" byl hladký. Do I. třídy Mravenců nastoupily všechny děti s radostí a příjemným očekáváním. Vítaly je usměvavé pani učitelky, třída s měkkým kobercem a skříňky plné hraček. I tady už mají starší děti své kamarády a společně s učitelkami pomáhaly těm nejmladším překonat chvilky smutna. Někdo se těžko loučil ráno s maminkou, na někoho přišla smutná chvilka během dne. Ale většinou se ze třídy ozývalo spokojené brebentění a smích. Nových zážitků bylo pro všechny moc, a těch pár slziček na tvářičkách rychle oschlo.

 

Začíná nový školní rok 2017 - 2018

V pondělí 4. září 2017 naše školička opět ožila. Obě třídy se naplnily dětmi a veselým švitořením. I. třída mladších dětí si pro tento školní rok zvolila název MRAVENCI, II. třída starších dětí se jmenuje VČELIČKY. Do l. třídy bude docházet 23 dětí ve věku dva a půl až pět let. V ll. třídě je 18 dětí ve věku pět až šest let. Paní učitelky a děti mezi sebe s radostí přivítaly 11 nových kamarádů, kteří si tu budou s námi hrát, učit se a pracovat. Nezbývá než všem dětem ve školce popřát: "Ať se vám tu dobře daří celý rok a nejen v září!"